Dołącz do zimowego ptakoliczenia 2024!

, , , , , , ,

Jak co roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na zimowe ptakoliczenie, które odbędzie się w ostatni weekend stycznia: 26-28.01. Do akcji może dołączyć każdy: senior, przedszkolak, licealista.. Celem jest liczenie napotkanych ptaków.

Zimowe ptakoliczenie 2024 to ogólnopolska akcja, w której udział mogą wziąć wszyscy, zarówno miłośnicy skrzydlatych osobników, ale również osoby, które nie znają się na ptakach. Swoją wiedzę poszerzyć można podczas wydarzeń zorganizowanych przez wolontariuszy, którzy przeprowadzą prelekcje lub podzielą się swoją pasją dot. ptaków.

O zimowym ptakoliczeniu opowiedziała koordynatorka akcji Iga Słomkiewicz-Szewczuk:

W ramach akcji nasi wolontariusze organizują spacery, prelekcje, pokazy zdjęć i filmów.. Właściwie ogranicza nas tylko wyobraźnia, możemy zorganizować dowolne wydarzenie. Głównym celem jest wyjście w teren, by policzyć ptaki, wszystkie, które uda nam się napotkać i rozpoznać (w niektórych miejscach znajdują się stacjonarne punkty liczenia ptaków). Naszym adresatem jest każdy. Zgłaszają się grupy przedszkolne, szkolne, licealne, grupy emerytów i rencistów. Kto może, liczy ptaki! Mamy dość dużą dowolność, ponieważ można udać się na jedno ze zorganizowanych wydarzeń lub liczyć ptaki samodzielnie. I na przykład, jeśli dana osoba z różnych powodów nie jest w stanie wyjść na dłuższy spacer, może bez problemu usiąść przy oknie i liczyć ptaki przy domowym karmniku. Takie dane również zbieramy.

Istnieje możliwość zorganizowania własnego wydarzenia w ramach zimowego ptakoliczenia, do którego mogą dołączyć przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, grupa szkolna czy przedszkolna. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz:

Zimowe ptakoliczenie 2024 – zorganizuj wydarzenie (google.com

Następnie na stronie internetowej OTOP-u będą publikowane zgłoszone wydarzenia, zarówno otwarte, jak i zamknięte, aby chętni mogli zainspirować się przy tworzeniu własnych wydarzeń.

Ostatnio zgłosił się dziadek, który organizuje wycieczkę dla wnuków i przyjaciół. To jest oczywiście wydarzenie zamknięte, tam będzie tylko zaproszona, określona grupa. Nie ma też żadnej przeszkody, by zorganizować wydarzenie otwarte – dla wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wziąć w nim udział i po prostu ogłosić się poprzez naszą stronę, że w danym miejscu rozpoczynają spacer – tłumaczy Iga Słomkiewicz-Szewczuk

Po ukończonym wydarzeniu bądź liczeniu indywidualnym, należy koniecznie wypełnić Elektroniczną Kartę Obserwacji, która będzie dostępna na stronie Elektroniczna Karta Obserwacji – OTOP od 25 stycznia 2024.

By nie przegapić żadnego eventu, warto śledzić listę dostępną stronie: Lista wycieczek ZP – OTOP , która będzie na bieżąco aktualizowana.

Wydarzenia otwarte, które odbędą się w województwie dolnośląskim:

  • Świeradów Zdrój: Parki zdrojowe, ścieżka dydaktyczna “Przygoda w górach”, szlak niebieski i powrót do centrum miasta. Data: 26 stycznia o godz. 15:00. Osoba prowadząca: Teresa Fierkowicz. Miejsce zbiórki: fontanna z żabami przy ul. Zdrojowej. Rodzaj wycieczki: wycieczka piesza.
  • Lubań: Spacer po parku na Kamiennej Górze w Lubaniu.. Data: 26 stycznia, godz. 10:00. Osoba prowadząca: Agnieszka Łasica. Miejsce zbiórki: Ratusz – siedziba RCEE przy wejściu do biblioteki. Rodzaj wycieczki: spacer.
  • Lubin: Spacer po Ogrodzie Zoologicznym w Lubinie. Prosimy ubrać się odpowiednio do pogody oraz zabrać aparat, lornetkę. Data: 27 stycznia o godz. 8:00. Osoba prowadząca: Ogród zoologiczny w Lubinie. Miejsce zbiórki: zbiórka przy Inkubatorze. Rodzaj wycieczki: spacer.
  • Wrocław: Jak co roku policzymy ptaki na terenie Lasu Sołtysowickiego i okolicznych przestrzeni otwartych. Trasa będzie mieć trzy części. Podczas pierwszej będziemy poruszać się w obrębie Lasu Sołtysowickiego. Podczas drugiej przejdziemy wałami nad Widawą do Mostu Sołtysowickiego (w zależności od warunków będziemy szli nowymi lub starymi wałami). Trzecia część ma miejsce na polach przy osiedlu Pawłowice. Przewidywany czas trwania ok. 4-5h – w zależności od pogody i liczby napotkanych ptaków. Proszę o potwierdzenie obecności mailowo mariusz@maslosz.pl Data: 27 stycznia, godz. 9:00. Osoba prowadząca: Mariusz Masłosz, Maksymilian Śliwka. Miejsce zbiórki: Las Sołtysowicki (zbiórka przy wejściu obok boiska). Rodzaj wycieczki: spacer.
  • Oleśnica: Trasa spaceru obejmuje przejście nad stawami i parkiem – długość trasy dostosuję do uczestników, spacer potrwa około 2 godzin. Proszę o ubiór dostosowany do pogody. Jeśli ktoś ma, proszę wziąć lornetkę czy aparat fotograficzny. Data 27 stycznia, godz. 9:00. Osoba prowadząca: Karolina Stąpór. Miejsce zbiórki: Parking między stawami a siedzibą Nadleśnictwa – ul. Spacerowa 6. Rodzaj wycieczki: spacer.
  • Prochowice: Obserwacje ptaków będziemy przeprowadzać na terenie Prochowickiego Parku. Czas trwania około 2 h. Proszę o zabranie ze sobą lornetek, odpowiedniego stroju dostosowanego do pory roku i panujących warunków. Można zabrać coś ciepłego do picia. Obecność należy potwierdzić pod tel: 725486643. Data: 28 stycznia, godz. 8:30. Osoba prowadząca: Andrzej Lechowicz. Miejsce zbiórki: zbiórka przy wejściu do Parku od strony ul. Kochanowskiego. Rodzaj wycieczki: spacer, prelekcja.

 

Tegorocznym patronem zimowego ptakoliczenia jest wróbel, gatunek osiadły i mocno związany z człowiekiem. Choć jest jednym z najliczniej występujących gatunków w Polsce, jego liczebność umiarkowanie spada.

Jak informuje koordynatorka zimowego ptakoliczenia: Wróbel – wydawałoby się, że wszyscy o nim wiedzą, wszyscy go widzieli, wszyscy znają go z publikacji książkowych i filmowych skierowanych do najmłodszych. Ale czy na co dzień zwracamy na niego uwagę? Czy odróżniamy wróbla od mazurka? Czy przyglądamy się wróblom i ich sytuacji? Myślę, że w codziennym zagonieniu – nie do końca. Dlatego wybraliśmy bardzo pospolity gatunek, aby zwrócić uwagę na jego sytuację, która jest nieszczególna. Mimo, że jest jednym z liczniejszych ptaków w Polsce, to wspierając go, nie będziemy musieli wysyłać apeli o zagrożeniu.

OTOP to organizacja pozarządowa działająca na rzecz przyrody, a przede wszystkim na rzecz ptaków i ich siedlisk. Co więcej stowarzyszenie walczy z kryzysami związanymi z różnorodnością biologiczną i zmianami klimatycznymi. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków współpracuje z wolontariuszami i wolontariuszkami, a także mobilizuje społeczeństwo do wspierania ochrony przyrody. OTOP przeprowadza również badania bazując na rzetelnych źródłach informacji.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *