Dni Otwarte Domu Gerharta Hauptmanna

, ,

W sobotę 5. sierpnia o godz. 12.00 zapraszamy do muzeum na pierwszy z dwóch Dni Otwartych Domu Gerharta Hauptmanna. Ta coroczna impreza upamiętnia wprowadzenie się pisarza do wybudowanego w 1901 roku nowego domu w Jagniątkowie.

W tym dniu proponujemy spotkanie z Alfredem Schwarzmaierem, autorem książki „Hauptmannowie i Martusia. Życie Margarety Heumader”. Autor prześledził losy młodej dziewczyny, która w 1937 roku  jako 16-latka trafia do willi „Wiesenstein” z ogłoszenia prasowego. Hauptmannowie poszukiwali kucharki. MargaretaHeumader, zwana przez pisarza Martą (w odróżnieniu od małżonki) spędzi tu dziewięć lat. Wyjedzie pociągiem specjalnym wraz z trumną z pisarzem. Przez dalszych kilka lat nadal będzie miała związki z Hauptmannami, gdyż syn Benvenuto zaproponuje Marcie, aby w gminie Tiefenbach koło Pasawy (Bawaria) została opiekunką jego córki Anji.

Książka ukazuje się w obu wersjach językowych – po polsku i niemiecku. Spotkanie poprowadzą Elżbieta i Janusz Skowrońscy, którzy przetłumaczyli książkę. To premiera powstałej w jeleniogórskim wydawnictwie AD REM książki. Będzie ją można nabyć podczas spotkania.

O autorze:

Alfred Schwarzmaier (1942), w latach 1996-2008 burmistrz Tiefenbach, obecnie na emeryturze. Przewodniczący Koła Literatów w Pasawie (1989-2001), otrzymał liczne nagrody literackie, m.in. Gminy Tiefenbach (1993), Powiatu Pasawa (1996).  Regionalista, liczne tomiki wierszy, utwory prozą o historii lokalnej i ludziach regionu, antologie literackie. Licznespotkaniaautorskie w Niemczech i zagranicą. 

Tego dnia muzeum czynne od 9.00 do 17.00, wstęp do muzeum bezpłatny.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *