“Archeologia bez łopaty. Jak technologia zmienia nasze wyobrażenia o dawnych społecznościach”

, , ,

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza wszystkich miłośników archeologii  i nie tylko na  wykład dr. Mirosława Furmanka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. Archeologia bez łopaty. Jak technologia zmienia nasze wyobrażenia o dawnych społecznościach, który odbędzie się 18.06.2023 r. (niedziela) o godz. 12.00.

W trakcie prelekcji autor opowie o tym, jak zmienił się warsztat pracy archeologa w ciągu ostatnich 20 lat, z jakich nowych narzędzi korzystają archeolodzy i jaki to ma wpływ na naszą wiedzę o społecznościach prahistorycznych zamieszkujących tereny Europy Środkowej, w tym Śląska.

Wykład odbędzie się w ramach Europejskich Dni Archeologii. Głównych organizatorem wydarzenia jest francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap), a rolę polskiego koordynatora pełni Narodowy Instytut Dziedzictwa.

https://nid.pl/dzialalnosc/europejskie-dni-archeologii/

https://journees-archeologie.eu/c-2023/lg-en/poland/Home

Dr Mirosław Furmanek jest wybitnym specjalistą w zakresie archeologii młodszej epoki kamienia na ziemiach polskich i w Europie Środkowej, a także zastosowania metod nieinwazyjnych w archeologii. Jego dorobek naukowy składa się z kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wśród najważniejszych projektów badawczych prowadzonych przez prelegenta są badania wykopaliskowe na osadzie wczesnoneolityczych rolników w Dzielnicy k. Kędzierzyna-Koźle, badania otoczonej systemem rowów, wczesnobrązowej osady obronnej Pietrowicach Wielkich i badania osady i cmentarzyska z neolitu i wczesnej epoki brązu w Kornicach k. Raciborza.

Autor jest również  kierownikiem projektów naukowych wykorzystujących nowe metody w archeologii, m.in. projektu „Poza zasięgiem… Nieinwazyjne rozpoznanie zasobów dziedzictwa archeologicznego w południowej części powiatu oławskiego” oraz projektu „Zmiana kulturowa w neolicie i wczesnej epoce brązu na Śląsku. Interdyscyplinarny dialog w dobie nowych metod”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *