#365 Triathlon na Dolnym Śląsku

, , , ,

Tego nikt nigdy wcześniej nie dokonał! Sportowiec Adrian Kostera podejmuje się wyzwania pobicia rekordu Guinnessa i robi to w całości na Dolnym Śląsku! Hasło przewodnie to najdłuższy triatlon świata, czyli nieprawdopodobny dystans: 1205 km pływania, 31132 km na rowerze i 7833 km biegu: łącznie 40170 km – więcej niż obwód Ziemi, a wszystko w najbardziej różnorodnym regionie w kraju!

Start wyzwania

Adrian Kostera zainaugurował właśnie wyzwanie: 1 czerwca we Wrocławiu, równo o godzinie 12.00 wskoczył w wody rzeki Oławy. To niesamowite wydarzenie, które potrwa rok, ma promować sport, aktywność i zdrowy styl życia, a także pokazać, że Dolny Śląsk to miejsce idealne do wielu aktywności. Tutaj nie ma rzeczy niemożliwych!

Mam nadzieję, że wyzwanie to zaszczepi w nas ruch. Pokaże, że można, jadąc do pracy, wybrać rower zamiast auta. Że do sklepu można iść, a w niedzielę zrobić sobie krótki jogging. Nauczy nas jeść zdrowo i wybierać świadomie. I stworzy to grupę ludzi, w której każdy będzie czuł się szczęśliwy, bezpieczny, potrzebny, bo sport i wspólne cele jednoczą” – mówi Adrian Kostera.

„Dolny Śląsk to prawdziwe bogactwo: otwartych ludzi, wspaniałych krajobrazów i świetnej infrastruktury sportowej. Trasy rowerowe zyskujące rozgłos w Polsce i Europie, trasy biegowe oraz akweny. Dzisiaj przyszedł czas na promocję zdrowia i wartościowo spędzonego czasu. Trzymamy kciuki za Adriana i zachęcamy wszystkich, by jego aktywność stała się inspiracją do codziennego ruchu” –  mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dolny Śląsk dla każdego

Już od soboty 3 czerwca możecie dołączać do wyzwania i wspólnie z Adrianem Kosterą przepłynąć wybrany dystans w Zalewie Stradomia. Dołączając do wyzwania, można wesprzeć świetlicę terapeutyczną „Tacy Sami” działającą w ramach Fundacji Potrafię Pomóc. Jeżeli planujecie podjąć próbę na późniejszym etapie, w każdym momencie możecie wykupić wirtualną cegiełkę i wesprzeć podopiecznych organizacji.

Zapisy oraz regulamin dostępny pod adresem https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…

„Zależy mi na jak najlepszej atmosferze i właśnie z tego powodu w formularzu rejestracji powinno pojawić się pole, w którym można umieścić swoją historię. Jestem pewien, że bardzo wielu z was ma coś ciekawego do opowiedzenia. Byłoby super, gdybyście zechcieli się tym podzielić. Chciałbym, by ten rok był dla was platformą, na której możecie się pokazać i dotrzeć do szerszego grona osób z ciekawym przekazem. Priorytetem jest też bezpieczeństwo, dlatego jeśli zamierzacie się pojawić, koniecznie zabierzcie ze sobą bójkę asekuracyjną. Chcielibyśmy wykorzystać okazję jaką jest medialny zasięg wyzwania, by przekazać szerszej publiczności zasady bezpiecznego przebywania nad wodą i tym samym pozostawić po sobie coś dobrego. Sprawmy, by każdy z nas mógł nad wodą czuć się bezpieczniej” – dodaje Adrian Kostera.

Plan wyzwania

„Adrian Kostera obrał sobie ambitny cel, który wierzę, że uda się mu zrealizować. Jak w każdym sporcie niezwykle ważny jest doping i wsparcie kibiców, dlatego zachęcam, żeby wypatrywać go w swojej okolicy, bo areną trwającego rok wyzwania będzie cały Dolny Śląsk. Podążanie za zawodnikiem może być dobrą okazją do sportowego odkrywania regionu” – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Od 2 czerwca do 6 sierpnia Adrian będzie pływał w Stradomii Wierzchniej, gdzie liczy na wsparcie fanów i mieszkańców. Już od 7 sierpnia przesiądzie się na rower, na którym przejedzie tysiące kilometrów najpierw w Rudzie Milickiej. Gdzie będą kolejne etapy wyzwania? O tym informować będziemy na bieżąco. Pewne jednak jest, że Adrian pojawi się w różnych częściach regionu.

„Naszym celem jest, by przy okazji wyzwania pokazać sportowe możliwości w wielu miejscach regionu, które są urokliwe również pod kątem zwiedzania. Nieopodal akwenu w Stradomii znajduje się arboretum, Stawy Milickie to doskonałe miejsce do obserwacji ptactwa, a Świdnica słynie z Kościoła Pokoju wpisanego na listę UNESCO. Na Dolnym Śląsku, ci bardziej aktywni i amatorzy, miłośnicy historii i natury znajdą dla siebie odpowiednie miejsc – dodaje Bartłomiej Kubicz dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.

Sylwetka sportowca

Największego sportowego wyzwania w swojej karierze i udziału w najdłuższym wydarzeniu sportowym na świecie – trwającym 365 dni triathlonie, podejmie się Adrian Kostera – rekordzista świata na dystansie 5 x ironman (ustanowionym w 2022 roku we Francji). Na koncie jego sukcesów jest także rekord świata na dystansie najdłuższego duathlonu  (120 kilometrów biegu, 1800 kilometrów rowerem szosowym i ponownie 422 kilometry biegu), przebiegnięcie 100 maratonów w 100 dni, trzecie miejsce na dystansie 10 x ironman podczas Mistrzostw Świata w szwajcarskim Buchs.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *