Zmiana czasu z letniego na zimowy

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z 28 na 29 października. Zegarki należy cofnąć o godzinę, co oznacza, że będziemy spać o 60 min dłużej.

Pamiętajmy, że podczas zmiany czasu kursują środki transportu, jak pociągi czy autobusy. Dlatego też należy pilnować godziny, o której odjeżdżają, uwzględniając przesunięcie zegarków.

Dlaczego zmieniamy czas i co na to wpłynęło?

Historia zmiany czasu znacząco wpłynęła na nasze życie. Pierwszy raz eksperymentowano z jego przesunięciem między I a II wojną światową, zmiany te oficjalnie przyjęto w 1919 roku.  Od 1977 roku zmiany czasu stały się rutyną w wielu krajach na świecie.

Teoretycznie przesunięcie zegarków o godzinę do przodu latem miało dostarczyć więcej światła słonecznego w godzinach aktywności, co prowadziłoby do efektywniejszego wykorzystywania energii. Jednak okazuje się, że przestawienie zegarków nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Nowoczesna technologia i wzrost wydajności energetycznej urządzeń powodują, że korzyści z oszczędzania energii poprzez zmianę czasu są mniej znaczące. Poza tym zmiany czasu mogą zakłócać rytm biologiczny człowieka, co wpływa na samopoczucie i zdrowie. Według badań przeprowadzonych przez IBRiS zmiana czasu z letniego na zimowy nie cieszy się popularnością w Polsce. Prawie 80% Polaków jest przeciwko zmianom wskazówek w naszych zegarkach, z kolei 14% nie widzi w tym nic złego.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie kraje przestrzegają czasu letniego i zimowego. Są to przede wszystkim państwa pozaeuropejskie. W ostatnich latach coraz więcej narodów rozważa pozostawienie stałego czasu przez cały rok, by uniknąć zbędnego zamieszania w życiu społecznym.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *