Od 3 listopada ze stolicy Dolnego Śląska można bezpośrednio polecieć do Seulu. O zaletach i perspektywach nowego połączenia opowiedzieli przed odlotem pierwszego samolotu podczas konferencji prasowej Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Pacamaj – Prezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław oraz przedstawiciele PLL LOT i Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
„Z zadowoleniem obserwuję wzrastającą dynamikę relacji polsko-koreańskich na poziomie rządowym. Republika Korei to jeden z kluczowych partnerów politycznych i ekonomicznych Polski w Azji i największy pozaeuropejski inwestor w Polsce i na Dolnym Śląsku. Połączenie wprowadzamy dla turystów, przedsiębiorców, ale również w ramach wsparcia społeczności koreańskiej żyjącej i pracującej na Dolnym Śląsku. Jestem przekonany, że dzięki temu połączeniu współpraca pomiędzy naszymi krajami stanie się jeszcze bardziej owocna”- mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Inauguracja bezpośredniego połącznie lotniczego z Wrocławia do stolicy Korei Południowej to istotne wydarzenie nie tylko dla turystów, ale także dla kilku tysięcy Koreańczyków mieszkających w Polsce. Samorząd województwa dolnośląskiego długo zabiegał o możliwość otwarcia takiego połączenia. W ubiegłym roku podczas misji gospodarczej do Seulu w ramach projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” delegacja z Dolnego Śląska odbyła wiele spotkań, między innymi właśnie z władzami lotniska Seul-Inczon, gdzie trwały rozmowy na temat lotniczego połączenia Wrocław-Seul.
„Bezpośrednie połączenie z Seulem jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Lot do Korei Południowej wpisuje się w naszą strategię systematycznej rozbudowy siatki połączeń, a bogata oferta lotniska i jego silna pozycja sprzyja rozwojowi gospodarczemu całego regionu. Skuteczność działań i współpracy akcjonariuszy potwierdza rekordowy sezon letni. Nasz port po pandemii odradza się szybciej niż zakładano, a rok 2023 planujemy zakończyć z wynikiem około 4 mln obsłużonych pasażerów. Rozbudowa oferty o takie połączenia jak Seul, a także inwestycje w infrastrukturę to gwarancja, że ruch na wrocławskim lotnisku będzie dalej dynamicznie wzrastał” – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.
Republika Korei to jeden z kluczowych azjatyckich partnerów politycznych i ekonomicznych Polski. A Dolny Śląsk stał się symbolem polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. W całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 640 firm z kapitałem koreańskim, z czego ponad 300 znajduje się na Dolnym Śląsku (dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej).
Do tej pory do Seulu można było dolecieć tylko z Warszawy. Bezpośrednie połączenie lotnicze było długo wyczekiwane przez społeczność koreańską mieszkającą na Dolnym Śląsku. Skróci ono czas podróży i sprawi, że Wrocław stanie się punktem centralnym na mapie Europy Środkowo-Wschodniej. Pasażerowie do stolicy Korei Południowej będą latać najnowocześniejszym samolotem świata – Boeingiem 787-8 Dreamliner i wylądują na jednym z największych hubów w Azji – lotnisku Incheon. Loty zaplanowano raz w tygodniu, a obsługiwać je będą Polskie Linie Lotnicze LOT.