Tegoroczne trendy świąteczne

Podczas świąt Bożego Narodzenia każdy może wyrazić swój styl poprzez dekoracje oraz potrawy w nowoczesnym wydaniu. Przyjrzyjmy się trendom, które zagoszczą w naszych domach.

W bożonarodzeniowym trendzie mody na rok 2023/2024 dominują eleganckie, metaliczne odcienie oraz ciemne kolory takie jak granat i szarości. Królują minimalistyczne aranżacje wyróżniające się precyzją i estetyką prezentując nowoczesne podejście do świątecznych ozdób. Świece w kształcie domków dodają przytulności, a chłodny granat oraz klasyczna czerwień wciąż królują w dekoracjach, nadając wnętrzom świąteczny klimat.

Metaliczne odcienie, zwłaszcza złoty, srebrny i róż to kolejne trendy, które doskonale wpisują się w tegoroczne aranżacje świąteczne. Bombki i łańcuchy w tych kolorach prezentują się niezwykle efektownie, nadając wnętrzom blasku i elegancji. Dla miłośników tradycji nadal atrakcyjne są ozdoby z drewna i naturalnych materiałów, między innymi suszone kwiaty, szyszki czy drewniane figurki. Tak jak w ubiegłych latach modne jest dekorowanie wnętrz figurkami dziadków do orzechów oraz krasnalami, które występują w mniejszych i większych rozmiarach.

Warto też pokusić się o wykonanie ozdób świątecznych DIY. Materiały, z których można je wykonać to kora drzew, surowe drewno, suszone owoce, żołędzie czy orzechy. Dekoracjami można przyozdobić stroik, choinkę lub wieniec. Idealnym rozwiązaniem będą też ozdoby świąteczne wykonane z papieru.

Jeśli chodzi o przygotowanie tradycyjnych potraw wigilijnych to można skusić się na nowatorskie podejście do klasycznych dań łącząc stare receptury z nowoczesnymi twistami. Na bożonarodzeniowych stołach pojawiają się tradycyjne dania, ale też wzbogacone o nowe smaki i kreatywne prezentacje z klasycznymi składnikami. Do tradycyjnego barszczu można dodać m.in.: suszone śliwki, imbir lub skórkę z pomarańczy, które sprawią, że zupa zyska nową nutę smaku. Klasycznych pierogi z kapustą i grzybami można uzupełnić o orzechy włoskie w farszu.

Na wigilijnym stole mogą znaleźć się również dania wegańskie i wegetariańskie. Zamiast wędlin i ryb proponujemy potrawy oparte o warzywa, t.j.: paszteciki z farszem z ciecierzycy i pieczarkami, krokiety ze szpinakiem i kaszą jaglaną, zupa grzybowa na warzywnym bulionie.

Warto również zwrócić uwagę na prezentację potraw. Nowoczesne stoły wigilijne zachwycają nie tylko smakiem, ale też wyglądem. Podania potraw w formie dekoracyjnych zestawień kolorystycznych, bowli czy artystycznej prezentacji na talerzach sprawiają, że doświadczenie jedzenia staje się bardziej estetyczne.

Przykładowe przepisy na dania wigilijne w nowoczesnej odsłonie:

Paszteciki z pieczarkami i serem pleśniowym:

Składniki: opakowanie ciasta francuskiego, biała cebula, pieczarki, kostka rosołowa, 1 kg pieczarek, 200 ml białego wina, 3 łyżki bułki tartej, 200 g sera brie, pęczek natki pietruszki, jajko, 80 ml oliwy.

Wykonanie: Pieczarki i cebule pokrój w cząstki. Natkę posiekaj, a ser pokrój w drobną kostkę. Pieczarki wraz z cebulą przesmaż na mocno rozgrzanej oliwie. Następnie wlej wino, zredukuj nieco jego objętość, dodaj bulionetkę Knorr i wymieszaj. Całość wystudź i zmiel w maszynce. Dodaj tartą bułkę, posiekaną natkę oraz ser i wymieszaj. Ciasto francuskie rozwałkuj na grubość 2 milimetrów. Wykrój trójkąty z dwoma znacznie dłuższymi bokami. Nakładaj na środek każdego trójkąta po łyżce farszu i zwijaj rogaliki. Na blasze wyłożonej pergaminem ułóż paszteciki w odległości 3-4 centymetrów od siebie i posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz paszteciki w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 15-20 minut.

Pierogi z suszonymi śliwkami:

Składniki: 2 szklanki mąki, 3 szklanki wody, jajko, 15 suszonych śliwek bez pestek, 4 łyżki cukru waniliowego, 150 ml miodu, 200 g masła.

Wykonanie: Z mąki i wody zagnieć ciasto. Jeśli lubisz odrobinę twardsze – dodaj jeszcze jajko. Zwiń ciasto w kulę i przykryj ściereczką. Śliwki zalej ciepłą wodą, odstaw na 10 minut, a następnie odcedź. Rozwałkuj ciasto na podsypanej mąką stolnicy i szklanką wytnij krążki, na których ułóż po jednej śliwce. Zlep brzegi ciasta i gotuj pierogi we wrzącej wodzie, posłodzonej 2 łyżeczkami cukru waniliowego. W rondelku stop masło, dodaj miód i pozostałe 2 łyżeczki cukru waniliowego. Należy uważać, aby masło nie przypaliło się, inaczej potrawa będzie niesmaczna i niezdrowa. Pierogi podawaj polane miodowo-maślanym sosem.

Wegańska ryba po grecku:

Składniki: 3 marchewki, 3 pietruszki, 2 selery, cebula, 3 ząbki czosnku, 200 ml przecieru pomidorowego, 2 łyżki octu jabłkowego, 4 łyżki sosu sojowego, 4 łyżki oleju roślinnego, 1 łyżeczka cynamonu, 2 ziarna kardamonu, 1 łyżeczka startego imbiru, 2 goździki, natka pietruszki, sól, pieprz.

Wykonanie: Nagrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza. Na garnku rozgrzej olej i zeszklij cebulę pokrojoną w cienkie piórka. Dodaj czosnek pokrojony w plasterki oraz starte marchewki i pietruszki. Duś aż będą miękkie. Dodaj sos sojowy, przecier pomidorowy, ocet, utłuczone w moździerzu goździki i kardamon, imbir i dopraw całość solą i pieprzem. Selera pokrój na półcentymetrowe plastry, nasmaruj olejem, oprósz solą i pieprzem i piecz w piekarniku przez 30 minut. Upieczonego selera wyłóż na półmisek i wyłóż na niego warzywa. Podawaj ze świeżą natką pietruszki.

Autor przepisów i zdj.: przepisy.pl, polki.pl.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *