Rodzice pytają a ZUS dementuje

, , ,

Wielu rodziców przychodzi do ZUS z pytaniem o wysokość dodatku na dzieci, dlatego Zakład dementuje informacje jakoby już wypłacał więcej. Świadczenie w ramach programu Rodzina 500 Plus jest wypłacane na dotychczasowych zasadach i wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenie przez nie 18. roku życia. Pojawiające się głosy jakoby ZUS wypłacał to świadczenie w wysokości nie 500 zł, a 800 zł są nieprawdziwe.

„Rzeczywiście mamy tak wiele pytań dotyczących 500+, że dementujemy krążące plotki jakobyśmy już wypłacali więcej na dziecko albo, że już trzeba do nas złożyć nowy wniosek o 800 plus – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Takiego wniosku rodzic nie znajdzie w naszym systemie a przypominam, że o pieniądze wnioskować można tylko drogą elektroniczną”– wyjaśnia.

W programie Rodzina 500 Plus nie doszło do żadnych zmian. Świadczenie to jest wypłacane jak dotychczas w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia.
Rzecznika wyjaśnia, że jeżeli pojawią się przepisy zwiększające wysokość świadczenia dla rodzin, które zostaną uchwalone i wejdą w życie, to dopiero wówczas ZUS będzie je realizował.

ZUS wypłaca środki na kolejny okres świadczeniowy, który trwa do 31 maja 2024 r. Do tej pory świadczenia przyznano dla ponad 6,4 mln dzieci. Na konta rodziców trafiło ponad 3 mld zł.

Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

„Standardowe terminy płatności to podobnie jak w ub. roku: 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. Dla osób, które wnioski złożyły wystarczająco wcześnie (maj) terminy wypłaty nie powinny były się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS dla takich osób wyznacza najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów” – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej.

Rzeczniczka zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko 500 plus, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start – 300 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek o 500 plus w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego.

Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

źródło:ZUS

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *