Redakcyjna kawa #164

, , , , ,

Poranna redakcyjna kawa

Gdzie szukać prawdy w sprawie śmierci generała Marczaka? Oficjalny komunikat MON mówi o jego niespodziewanym zgonie w czasie wolnym, który przebiegł w sposób naturalny.

Zgoła inne, co prawda rosyjskie źródła ujawniają, że szef Dowództwa Operacji EU Althea miał zginąć w Czesiwym Jarze nieopodal Bakhmut w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Razem generałem Marczakiem miało zginąć wielu wysokiej rangi wojskowych NATO.

Z rosyjskich źródeł można doczytać, że pomysł wyjazdu do Czasiwego Jaru wyszedł od szefa Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksandra Syrskiego, żeby pokazać im prawdziwą sytuację, uzgodnić plany dalszych działań.

Ogólnie dzieją się dziwne sprawy dotyczące polskiej armii, jak chociażby odwołanie dowódcy eurokorpusu generała Jarosława Gromadzińskiego i wszczęciu wobec niego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat generała. Generał Gromadziński ostatnim czasie zajmował się także nadzorowaniem szkolenia żołnierzy ukraińskich w Niemczech.

Eurokorpus został powołany w 1992 roku przez Francję i Niemcy później dołączyła Belgia, Hiszpania, Luksemburg i w 2022 roku Polska. Siły korpusu prowadziły misje i operacje wojenne w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Afganistanie czy Mali

Tymczasem czeski wywiad rozpracował międzynarodową siatkę pracującą na rzecz Rosji, której celem miało być wpływanie na zbliżające się wybory do Parlamentu europejskiego, za działalność dezinformacyjną na liście znaleźli się politycy z Polski, Węgier, Niemiec, Francji, Belgi i Holandii. Ponoć na liście znajduje się europoseł Dominik Tarczyński, jemu miał zaszkodzić wywiad dla radia Voice of Europe, uważanego, za rosyjską tubę propagandową, ale europoseł Tarczyński znany jest też z krytyki obecnej polityki UE.

Za czeskimi kolegami również polscy oficerowie ABW wzięli się do pracy, o czym na koncie X poinformował Michał Koudelka szef czeskiej służby bezpieczeństwa.

“Koledzy z polskiego wywiadu ABW zadali wczoraj kolejny cios prorosyjskiej sieci wpływów w ramach trwającego dochodzenia w sprawie ujawnionych działań szpiegowskich dla Federacji Rosyjskiej, skierowane przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej. Zabezpieczono między innymi 48,5 tys. Euro i 36 tys. Dolarów. Wdrożone działania są wynikiem współpracy międzynarodowej między ABW a wieloma służbami europejskimi, koordynowanymi w szczególności z partnerami ze Służby Informacji o Bezpieczeństwie. W rezultacie udokumentowano działania mające na celu organizację prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych w krajach UE. Celem było wdrożenie zamiarów polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji Rzeczypospolitej Polskiej na scenie międzynarodowej, dyskredytowanie Ukrainy i wizerunek władz Unii Europejskiej. Współpraca międzynarodowa ma absolutnie kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji bezpieczeństwa”

Ciekaw jestem, czy na liście czeskiej razwiedki znajduje się kanclerz Olaf Scholz, czy też przewodnicząca komisji Europejskiej Ursula von den Layer…Layen? Wszak, są czołowymi postaciami w tworzeniu dezinformacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *