Pożegnanie z plastikiem

, , ,

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty to super rozwiązanie. Taki „dokument” można mieć zawsze przy sobie w telefonie komórkowym, bez obaw o to, że tradycyjny kawałek plastiku wypadnie z portfela czy kieszeni lub zwyczajnie jej zapomnimy. Od początku roku emeryci i renciści z ZUS mogą posługiwać się mLegitymacją. Do tej pory pobrało ją na swoje smartfony 588 tysięcy klientów ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia mLegitymację automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty od początku 2023 r. Nie trzeba składać wniosku czy też umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu.

„Elektroniczny dokument działa dokładnie tak jak tradycyjny plastik. Emeryt lub rencista, gdy pokaże mLegitymację na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują”– wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Najpierw aplikacja mObywatel, potem mLegitymacja
Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

„Aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty”–  mówi Iwona Kowalska-Matis.

mLegitymacja w telefonie to duża wygodna. Dzięki niej emeryt lub rencista może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. – Już nie trzeba martwić się, że zapomnimy legitymacji i nie będziemy mogli skorzystać z przysługujących nam zniżek- dodaje rzeczniczka.mLegitymacja także dla osób, które wcześniej dostały tradycyjny, plastikowy dokument Elektroniczny dokument pobrać mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową. Sposób zainstalowania elektronicznej legitymacji jest taki sam, jak dla tych, którzy rentę czy emeryturę pobierają dopiero od tego roku.

„Pierwszym krokiem jest instalacja aplikacji mObywatel, a następnie po jej zainstalowaniu i zalogowaniu wyszukujemy dokument mLegitymacja”– wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis

Plastikowy dokument dla „nowych” emerytów i rencistów.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *