Paweł Gancarz (PSL) został nowym marszałkiem województwa dolnośląskiego

, , , , ,

Podczas wielogodzinnej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (21.05) wybrano nowego marszałka, którym został Paweł Gancarz. Za jego kandydaturą było 28 radnych, 6 było przeciwko, a 1 głos okazał się nieważny. Natomiast pierwszym kandydatem na marszałka był Michał Jaros (PO), który nie uzyskał poparcia głosujących. 21 radnych było przeciw, 12 głosowało za kandydaturą Jarosa, a 2 głosy były nieważne.

Urzędujący Marszałek Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy) zgłosił kandydaturę Pawła Gancarza. W Sejmiku Województwa Dolnośląskiego PSL i Bezpartyjni Samorządowcy utworzyli klub liczący pięciu radnych (trzech z Bezpartyjnych Samorządowców i dwóch z PSL).

Jak poinformował Paweł Gancarz z sejmikowej mównicy:

– Bardzo dziękuję radnym za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Deklaruję swoje zaangażowanie i oddanie na rzecz Dolnego Śląska oraz kontynuację ważnych dla mieszkańców projektów, jak choćby budowa Nowego Szpitala Onkologicznego czy zadania infrastrukturalne: drogowe oraz kolejowe. Dolny Śląsk to region wyjątkowy, miałem okazję przekonać się o tym wielokrotnie. Obiecuję, że będę o tę wyjątkowość dbał oraz ją rozwijał. Bardzo proszę państwa radnych o owocną współpracę.

Nowo wybrany marszałek województwa dolnośląskiego poinformował również dziennikarzom TVP Wrocław:

-Szanowni Państwo, w ostatnich tygodniach za każdym razem z pokorą odnosiłem się do tego, co może się wydarzyć na najbliższej sesji sejmiku. Zawsze prosiłem i apelowałem do tego, żebyśmy szukali porozumienia. Dużo energii kosztowało mnie, żeby wskazać, że to środowisko, które budujemy w centrum, pomiędzy dwiema największymi siłami politycznymi, ma równoważyć ten spór w tak trudnych czasach, w obliczu tak dużych zagrożeń, nie tylko regionalnych, ale też globalnych. To porozumienie jest potrzebne. Myślę, że wynik jest odzwierciedleniem tak długich tygodni i nakłaniania do tego, żeby szukać kompromisów i porozumienia. Jak najmniej dzielić, jak najmniej wytykać palcami, a szukać dobrych i pozytywnych rozwiązań – w tym przypadku dla Dolnego Śląska.

Nowym wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego został Wojciech Bochnak. 20 radnych głosowało za jego kandydaturą, z kolei 15 było przeciw.

Natomiast drugim wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego został Michał Rado. Przeciwko było 5 radnych, a 30 radnych poparło jego kandydaturę.

Podczas posiedzenia, radni zdecydowali również o wyborze nowych członków zarządu województwa dolnośląskiego, którymi zostali kolejno – Jarosław Rabczenko (KO) oraz Natalia Gołąb (Trzecia Droga). Za kandydaturą Rabczenki było 20 radnych, a 15 było przeciw. Natomiast Natalię Gołąb poparło 19 głosujących, a 16 zgłosiło przeciw.

Zdj. UMWD i Fb Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Źródło: UMWD, TVP3 Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *