Padłe zwierzę. Jak zachować się w przypadku jego znalezienia?

ujęcie przedstawiające padłe zwierzę - lisa

Znalazłeś padłe zwierzę na terenie swojej nieruchomości? Jakie kroki należy podjąć? Kto odpowiada za koszt utylizacji oraz transportu? Co powinieneś zrobić w przypadku, jeśli zwierzę znajduje się w obrębie drogi publicznej? Na te pytania odpowie Jerzy Sładczyk, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Co należy zrobić w przypadku znalezienia padłego zwierzęcia na terenie nieruchomości należącej do właściciela?

Jerzy Sładczyk: Teren prywatnej posesji, jak sama nazwa wskazuje, należy do jej właściciela. W zależności od wielkości oraz stanu rozkładu zwierzęcia, powinien podjąć stosowne działania ze służbami, angażując służby komunalne w Jeleniej Górze. Z resztą nie jest to tylko kwestia miasta, ale także ogólnopolski czy wynikający wprost z zapisów zestawu prawnego w Polsce, obowiązek właściciela. Dlatego też to, co znajduje się na terenie prywatnej posesji, należy do niego i powinien się z tym zmierzyć korzystając z wiedzy ogólnej, która jest w miarę upływu czasu co raz większa. Konkretnie na terenie Jeleniej Góry w MPGK znajdują się stosowne pojemniki, chłodnie, służące do zbierania padlin różnego rodzaju, w tym padlin zwierząt, a następnie są przekazywane do utylizacji. Oczywiście wiąże się to z kosztami, ponieważ MPGK wykonuje usługę uprzątnięcia odpadów w postaci padłego zwierzęcia.

Jakie kroki należy podjąć, jeżeli zauważymy padłe zwierzę w obrębie drogi publicznej?

Jerzy Sładczyk: W obrębie szlaków komunikacyjnych Jeleniej Góry, MPGK zabiera zwierzęta w ramach umowy wykonawczej i zadań realizowanych przez miasto. Podobnie wygląda to w przypadku znalezienia padłego zwierzęcia na terenach zielonych, rekreacyjnych i ogólnodostępnych w mieście. W zależności od danego przypadku w akcję może być również zaangażowany weterynarz. Każdy jeleniogórzanin, który będzie miał wątpliwości, co do sposobu zachowania się, może połączyć się z dyżurnym Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta Jelenia Góra, gdzie dyżur pełniony jest 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę. Tak więc, w każdej chwili informacja zostanie udzielona mieszkańcowi. Pewne kwestie realizowane są przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, a inne poprzez Wydział Ochrony Środowiska, dlatego też w konkretnych przypadkach należy kontaktować się pod nr tel.: +48 783 295 322 (PCZK). Jeżeli dana kwestia dotyczy miasta, to zadanie zostaje natychmiastowo zlecone. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt