Oszuści znowu w akcji – chodzi o 800+

, , , ,

Oszuści nie próżnują. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy dostali na swój adres email z linkiem do wniosku, który rzekomo pozwala podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 zł do 800 zł. To oszustwo. ZUS nie wysyła takich wiadomości z linkiem.

Świadczenie w wyższej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 r. Podwyżka jest automatyczna i nie wymaga żadnych wniosków od klientów ZUS.

Od kilku dni klienci zgłaszają się do ZUS z informacją, że dostali email z prośbą o uaktualnienie swoich danych w celu wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości, tj. 800 zł zamiast 500 zł. Do treści dołączony był link, w który należało przełączyć się do formularza.

„Naszych klientów zaniepokoiła ta informacja, bo w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a wypłaty dostają terminowo, stąd też ich wizyta w ZUS. – mówi Iwona Kowalska –Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Na szczęście byli ostrożni i nie dali się nabrać” – opowiada Kowalska-Matis.

Rzeczniczka apeluje do wszystkich osób, które być może otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na nią, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w korespondencji załączników czy linków.

„ Zazwyczaj taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci” – informuje Iwona Kowalska-Matis.

Podkreśla jednocześnie, że ZUS nie wysyła drogą mejlową informacji z linkiem, a świadczenie wychowawcze od stycznia 2024 r. jest podnoszone do kwoty 800 zł automatycznie przez sam ZUS, więc nie trzeba składać wniosku.

„Przypominam, że rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., od stycznia bieżącego roku ich świadczenie jest podniesione przez ZUS do kwoty 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku, automatycznie. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r. będzie można składać dopiero od 1 lutego” – dodaje rzeczniczka.

„Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik” – dodaje rzeczniczka.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *