Warunki pogodowe w wyższych partiach Karkonoszy są trudne dla turystyki – opady śniegu i ujemna temperatura oraz silny wiatr powodują, że szlaki są zasypane, mogą być oblodzone i nieprzetarte.
Na szlakach pokrywa przewianego śniegu do 50 cm. – w zagłębieniach terenowych nawianego śniegu może być więcej – mogą występować zaspy, w trakcie opadów zamieć śnieżna, widoczność ograniczona.
W tych warunkach należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu i przygotowaniu do wędrówki w górach w warunkach zimowych.
”Uwaga! Po konsultacji z GK GOPR zamknięte zostały szlaki letnie przecinające tory lawin. Przy tablicach lawinowych pojawiły się zapory i znaki “szlak zamknięty”. W zimie szlaki zamykamy dla Waszego bezpieczeństwa, prosimy o stosowanie się do informacji na tablicach”- czytamy w komunikacie KPN.
Zostały zdjęte na zimę siatki oraz łańcuchy przy krawędziach Kotła Małego Stawu, Kotła Wielkiego Stawu oraz przy Śnieżnych Kotłach. Zdejmujemy te zabezpieczenia, aby masy śniegu nie zabrały ich w okresie zimowym.
„Uwaga w warunkach silnego oblodzenia szlaków raczki mogą być niewystarczające dla wędrówki po szlaku. Raczki stosuj w warunkach zimowych tam, gdzie nie występuje znaczące nastromienie i silne oblodzenie terenu. W warunkach zimowych, na szlakach o większym nastromieniu i zlodzeniu (np. w rejonie Śnieżki, Wielkiego Szyszaka, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego) zabierz sprzęt do wędrówki zimowej: raki i czekan. Pamiętaj! SPRZĘT NIGDY NIE ZAPEWNI CAŁKOWITEGO BEZPIECZEŃSTWA, ale właściwie użyty może je poprawić. Prosimy o zachowanie ostrożności”– apelują pracownicy KPN.
Przed wyjściem w góry sprawdzajcie komunikaty GOPR.
źródło info i zdj: KPN