Galeria BWA w Jeleniej Górze zaprasza na wernisaż wystawy Pawła Jarodzkiego „Why not?”, który odbędzie się już w ten piątek, 1 grudnia o godzinie 17:00.
Sztuka Pawła Jarodzkiego była mocno osadzona w jego teraźniejszości. Mogła być odbiciem aktualnych wydarzeń z pierwszych stron gazet albo osobistych przemyśleń dotyczących kondycji człowieka we współczesnym świecie. Proweniencję jego języka artystycznego można wywieść ze sztuki ulicy, graffiti oraz murali. Jarodzki był bezpośredni i komunikatywny, stosował szablony i odwoływał się do kultury popularnej.
Anna Mituś pisze:
„Paweł Jarodzki był przede wszystkim malarzem, twórcą i konsumentem obrazów”. Jako najważniejsze cechy jego prac wymienia: „ikoniczność; recykling cech formalnych i symbolicznych innych obrazów; tandetność i cechy sztuki niskiej, jako wyraz solidarności z kulturą osób nieuprzywilejowanych; wreszcie potencjalny błąd, jako nośnik ujawniania prawdy – kiedy ktoś wyjawia ją niechcący, kłamiąc, lub z naiwności”.
Na wystawie w BWA zaprezentowane zostanie malarstwo na płótnie, płycie, tekturze i blasze, szablony oraz obiekty. Będzie to wybór prac powstałych od lat 80. do końca życia artysty.
Paweł Jarodzki (ur. 1958, zm. 2021) malarz, grafik, rysownik, autor komiksów i podręczników dla dzieci; zajmował się też poezją i sztuką wideo. Był profesorem wrocławskiej ASP (kierował Katedrą Malarstwa Architektonicznego i Multimediów) oraz kuratorem BWA Awangarda. Był współzałożycielem i liderem grupy artystycznej LuXus (1983–1995) uznawanej przez krytyków za jedno z najważniejszych zjawisk w sztuce polskiej przełomu lat 80. i 90.
Kuratorki: Joanna Mielech, Luiza Laskowska
Wystawa potrwa do 29 stycznia 2024 r.
Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jeleniej Góry