Jubileusz LGD Partnerstwa Kaczawskiego oraz Festiwal Podróżniczy

W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie odbędzie się 15-lecie Partnerstwa Kaczawskiego oraz Festiwal Podróżniczy. Wydarzenia będą  miały miejsce 4 listopada o godz. 14:00.

Na ten temat rozmawialiśmy z Gabrielą Męczyńską, dyrektor biura stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie.

Czym jest Lokalna Grupa Działania Partnerstwa Kaczawskiego?

Jesteśmy stowarzyszeniem, które zrzesza 14 gmin na terenie powiatu jaworskiego, złotoryjskiego i kilka gmin z powiatu legnickiego. Zajmujemy się wdrażaniem środków na rozwój obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Co udało się zrobić przez te 15 lat?

Bardzo dużo. Kończymy wdrażać drugą strategię dla Partnerstwa Kaczawskiego. W poprzedniej strategii wydatkowaliśmy blisko 9 milionów na tworzenie nowych firm, na rozwój istniejących firm i szeroką gamę działań związanych z budową, tworzeniem nowej infrastruktury społecznej. Najczęściej były to infrastruktury turystyczne albo place zabaw czy świetlice. W tej perspektywie już z naszych środków dofinansowaliśmy około pięćdziesięciu nowych miejsc pracy. Powstało ponad dwadzieścia firm. Daliśmy też środki na zabytki, na ich ratowanie oraz dla organizacji pozarządowych na tworzenie infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej i kulturalnej.

Dlaczego stowarzyszenie jest ważne dla Krainy Wygasłych Wulkanów?

Przede wszystkim ze względu na cel, który nam przyświeca. Od samego początku kontynuujemy rolę i misję pierwszego stowarzyszenia, ponieważ pierwsze Stowarzyszenie Kaczawskie było pierwszą lokalną grupą działania, a kiedy już weszły prawidłowe środki unijne, to my zostaliśmy tą lokalną grupą działania. Przyświeca nam zawsze cel: zrównoważony rozwój naszego regionu z bardzo dużym naciskiem na zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W naszym przypadku jeszcze to dziedzictwo jest wyjątkowe pod względem geologicznym. W związku z tym od wielu lat pod marką Krainy Wygasłych Wulkanów promujemy region. Staramy się te środki, które rozdajemy innym ukierunkowywać na rozwój turystyki. W tej drugiej perspektywie blisko 15 milionów już zostało rozdysponowane właśnie na to, aby mieszkańcom żyło się lepiej, by poprawiać infrastrukturę. Wydaje nam się, że zaznaczyliśmy się w historii regionu.

Co odbędzie się podczas jubileuszu?

Przy okazji naszych urodzin zaplanowaliśmy drugą edycję Kaczawskiego Festiwalu Podróżniczego. W tamtym roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Mieliśmy znanych podróżników, dwóch związanych bezpośrednio z Jelenią Górą, bo był to pan Rafał Fronia i zaprosiliśmy też Grzegorza Kaplę, który jakiś czas temu mieszkał w Jeleniej Górze, ale też pisał nasze pierwsze przewodniki w materiałach promocyjnych pod szyldem Krainy Wygasłych Wulkanów. Był również pan Paweł Kępa. W tym roku postawiliśmy na lokalnych mieszkańców z naszego regionu, lokalnych podróżników, którzy organizują wiele różnych wycieczek. Propagują walory Krainy Wygasłych Wulkanów, aktywizują mieszkańców, organizują różnego rodzaju rajdy lub inne działania edukacyjne, aby mieszkańcom i turystom przedstawić nasz region. Promujemy się teraz jako Geopark Krainy Wygasłych Wulkanów, więc w planie mamy oczywiście wybuch wulkanu, prelekcje, ale i również wzniesienie toastu. Nasz lokalny muzyk Darek Morgan-Chajutin pisze piosenki kaczawskie i ma już kilkanaście takich utworów. Odbędzie się koncert w jego wykonaniu. Będzie wspólne odśpiewanie hymnu kaczawskiego, a na wieczór zaprosiliśmy znany w sferze piosenki turystycznej zespół Browar Żywiec.

Kto może uczestniczyć w festiwalu?

Oczywiście zapraszamy wszystkich naszych przyjaciół. Niestety w Sudeckiej Zagrodzie może być ciasno. Boimy się tego, nie wiemy jak dużo osób weźmie udział w wydarzeniu. Wierzymy, że pomimo warunków, będzie przyjemnie. W tamtym roku gościliśmy bardzo dużo osób z okolic Jeleniej Góry, Wałbrzycha. Mieliśmy również gości z Głogowa, Wrocławia i nawet z Warszawy. Formuła jest otwarta. Zapraszamy naszych przyjaciół, z którymi współpracujemy, ale nie zamykamy drzwi Zagrody dla osób z zewnątrz, którzy będą chcieli posiedzieć z nami, poświętować i posłuchać piosenki turystycznej oraz prelekcji o regionie.

Wejście na wydarzenie jest bezpłatne?

Tak, oczywiście.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *