Dolny Śląsk zajął II miejsce w konkursie Medonet Awards 2024 w kategorii „Zdrowe Województwo”. Nagrody przyznano podczas I Kongresu Zdrowia Medonet, a pod uwagę brane były wyniki Indeksu Zdrowia, który pokazuje, jak dobrze wypełnia się zalecenia ekspertów w zakresie profilaktyki badań oraz stylu życia.
Podczas I Kongresu Zdrowia Medonet rozdano nagrody i wyróżnienia Liderów Ochrony Zdrowia w Polsce dla najbardziej zasłużonych firm, inicjatyw, projektów, osób i instytucji. Województwo Dolnośląskie zajęło II miejsce w kategorii „Zdrowe Województwo” ex aequo z Województwem Mazowieckim. I miejsce otrzymało Województwo Pomorskie.
„ To wyróżnienie pokazuje, że Dolnoślązacy są świadomymi pacjentami i dbają o zdrowie. My jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego poprzez liczne projekty profilaktyczne i programy zdrowotne, staramy się poprawiać dostęp do służby zdrowia, a tym samym podnosić jakość życia mieszkańców naszego regionu” – mówi Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Nagrody przyznawano na podstawie wyników Indeksu Zdrowia – parametru stworzonego przez Radę Naukową Narodowego Testu Zdrowia Polaków. To największe internetowe badanie, które realizuje redakcja medyczna Medonet. Narodowy Test Zdrowia Polaków obejmuje takie aspekty jak: stan zdrowia, chorobowość, profilaktyka zdrowotna, styl życia oraz korzystanie z opieki medycznej, a Indeks Zdrowia w skali od 0 do 100 pokazuje, w jakim stopniu wypełniane są zalecenia profilaktyczne. Dolny Śląsk uzyskał w tym zakresie wynik 66,1 proc.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego od lat realizuje programy profilaktyczne i zdrowotne, m. in. program zabezpieczenia płodności u pacjentek leczonych onkologicznie oraz program profilaktyki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad rozwojowych u noworodków i niemowląt na lata 2023-2025. Województwo inwestuje również w infrastrukturę, dlatego trwa budowa nowego szpitala onkologicznego.
– To największa inwestycja w zdrowie mieszkańców w historii samorządu województwa. Wchodzimy w inną erę leczenia pacjentów onkologicznych. Liczba zachorowań na nowotwory stale wzrasta, dlatego Dolnoślązacy potrzebują nowoczesnej placówki na miarę XXI wieku, która zapewni im najlepsze warunki do leczenia. Budowa już trwa, szpital ma być gotowy w 2028 roku – zaznacza Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.