Coraz więcej wypadków – GOPR Karkonosze podsumowuje 2024 rok.
Miniony rok był wyjątkowo wymagający dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. Pomocy potrzebowało 742 osoby, a liczba działań ratowniczych wyniosła 592 – to wzrost o 17,2% w porównaniu do roku 2023. Najwięcej wypadków miało miejsce w Karkonoszach, a główną przyczyną wzywania pomocy były kontuzje i urazy, których turyści doznawali w czasie pieszych wędrówek.
Kluczowe statystyki 2024:
- Liczba poszkodowanych: 742.
- Łączna liczba działań ratowniczych: 592
- Akcje ratunkowe: 561poszkodowanych,
- Wyprawy ratunkowe: 143 poszkodowanych,
- Interwencje na szlakach: 43 poszkodowanych,
- Teleinterwencje: 1.
- Zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym: 11.
- Ewakuacje śmigłowcem: 7.
Najczęstsze przyczyny wypadków:
- Upadki – 288 przypadków.
- Zachorowania – 126 przypadków.
- Brak umiejętności – 55 przypadków.
- Brak odpowiedniego wyposażenia – 45 przypadków.
- Zabłądzenie – 32 przypadki.
- Porażenie piorunem – 24 przypadki.
- Oddziaływanie niskich lub wysokich temperatur– 33 przypadki wynikające z odwodnienia, przegrzania lub wychłodzenia organizmu.
- Upadek z wysokości – 11 przypadków.
- Pogryzienia i ukąszenia – 11 przypadków.
Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków?
- Karkonosze – 569,
Góry Izerskie – 109, - Kotlina Jeleniogórska –43.
- Rudawy Janowickie – 23.
- Góry Kaczawskie – 3.
„Z roku na rok widzimy coraz większą liczbę turystów odwiedzających nasz rejon, co znacznie przekłada się na wzrost liczby wypadków. Dla ratowników GOPR oznacza to ciągłą potrzebę doskonalenia swoich umiejętności, rozwoju i gotowości do działania w każdych warunkach. Każdy kolejny rok staje się coraz większym wyzwaniem, które wymaga od nas jeszcze większego zaangażowania i profesjonalizmu”– czytamy.
„Dziękujemy wszystkim ratownikom – zarówno zawodowym, jak i ochotnikom – za ich poświęcenie, godziny spędzone w trudnych warunkach, gotowość do niesienia pomocy i determinację, by wspierać tych, którzy tego potrzebują”- podsumowują ratownicy.
W ostatnim roku czas pracy ratowników w działaniach ratunkowych to 4411,5 godzin. Społeczna praca ochotników GOPR na dyżurach: 21 847,5 godzin.Łączna liczba godzin poświęconych na ratownictwo i dyżury: 59 405 godzin.
”Koleżanki i koledzy, dziękujemy! To Wasza praca sprawia, że góry są bezpieczniejsze”- tak kończą podsumowanie ratownicy GOPR Karkonosze.