Bezpieczna Zima na Polanie Jakuszyckiej

, , , , ,

Pokazy sprzętu ratowniczego, ćwiczenia na stoku, ale przede wszystkim niezbędna wiedza o bezpieczeństwie – przed nami akcja Bezpieczna Zima 2023. Wydarzenie organizują Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Sezon narciarski w pełni, dlatego zanim oddamy się białemu szaleństwu warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa na szlakach i stokach narciarskich. Pomogą w tym ratownicy GOPR, którzy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego już 6 grudnia w Jakuszycach od godziny 12.00 organizują akcję „Bezpieczna Zima”. Podczas wydarzenia, dowiemy się między innymi czym grozi jazda w niedopiętych butach, bez kasku lub z niewyregulowanymi nartami. Ratownicy zaprezentują także swój sprzęt, wyjaśnią zasady poszukiwania osób zaginionych w górach i pokażą, jak ratować poszkodowanych w wypadkach na stoku.

Na uczestników czeka zarówno wiedza teoretyczna, jak i ciekawe warsztaty oraz zabawy (Jama Śnieżna, Ogródek Lawinowy), które pomogą zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i odpowiedzialnych zachowań w warunkach górskich a także zimowych. Podczas wydarzenia odbędzie się inauguracja maskotki GOPR (Gopruś). Dodatkową atrakcją będzie fotobudka oraz quiz wiedzy o bezpieczeństwie. W wydarzenie zaangażuje się także lokalna Policja, Straż Pożarna, WOPR, Wojsko Polskie prezentując swój sprzęt używany podczas działań a także prowadząc krótkie prelekcje dot. bezpieczeństwa, wśród zgromadzonych dzieci i młodzieży.

W związku z realizowanym projektem edukacyjnym „Bezpieczny Dolnoślązak” zakupiony został sprzęt i wyposażenie niezbędne do ratowania życia oraz zaplanowano organizację szkoleń do ich obsługi. 6 grudnia Marszałek Województwa Dolnośląskiego uroczyście przekaże sprzęt do resuscytacji krążeniowo oddechowej – defibrylatory w ilości 4 szt. dla czterech schronisk: Szrenica, Samotnia, Pod Łabskim Szczytem (Karkonosze), Szwajcarka (Rudawy Janowickie).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *