Przetargi na remonty dróg o łącznej wartości 225 mln zł ogłosiły dziś władze województwa dolnośląskiego. – Przetargi ogłaszane obszarowo, a nie na poszczególne odcinki dróg sprawiają, że będziemy w stanie wyremontować 43 proc. więcej dróg, niż wcześniej – powiedział Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
Ta liczba nie wzięła się z szacunków: dokładnie 43 proc. więcej odcinków dróg zostanie wyremontowane za tę samą cenę, którą dotychczas płaciła za to Dolnośląska Służba Dróg i Kolei w trzech obszarach, w których już rozstrzygnięto przetargi. Chodzi o remonty w powiatach: polkowickim, lubińskim, głogowskim, milickim, trzebnickim i oleśnickim oraz bolesławieckim, zgorzeleckim i lubańskim.
„Na remonty w ciągu trzech lat przeznaczymy 225 mln zł. Tylko w 2025 roku ogłosiliśmy i ogłosimy przetargi o wartości 75 mln zł” – mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego, który ogłosił program Dolny Śląsk na dobrej drodze.
Dziewięć obszarów, na które podzielono Dolny Śląsk, obejmuje każdy z powiatów naszego województwa. DSDiK będzie kompleksowo remontować w nich drogi w zarządzie województwa.
„Do końca 2027 roku osiągniemy 150 km wyremontowanych odcinków nową metodą przetargową. Już teraz widzimy znaczne zwiększenie efektywności. Obszary nie są większe, niż trzy powiaty. Dla przykładu: drogi w powiecie oławskim będą remontowane w tym samym postępowaniu, w którym wyremontujemy drogi w powiecie strzelińskim i wrocławskim” – mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
DSDiK już teraz deklaruje, że wyremontuje więcej kilometrów dróg, bo będą realizowane także odcinki w obszarach zabudowanych. Tam jednak remonty będą odbywać się w porozumieniu z innymi samorządami.
„W ramach tych działań planujemy poprawę bezpieczeństwa na drogach, m.in. poprzez doświetlenie przejść dla pieszych, czy budowę wysepek pomiędzy pasami ruchu – mówi Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. I dodał: – W ramach tych standardów już teraz realizowane są chociażby prace w Ścinawie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 292”.
Zmieniona została nie tylko metoda ogłaszania przetargów, ale także sposób prowadzenia inwestycji.
„Będziemy korzystać z technologii MCE, a więc odzyskującej wcześniej utylizowaną część nawierzchni. Po jej przetworzeniu wykorzystamy ją do uzupełnień w budowie nowej nawierzchni” – mówi Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
Program Dolny Śląsk na dobrej drodze będzie realizowany w latach 2025-2027. Informacje o przetargach w kolejnych obszarach województwa będzie można znaleźć informacje m.in. na stronie internetowej DSDiK.