AAA Samorząd Województwa z pomocą dla samorządów lokalnych poszkodowanych przez powódź

Na Dolnym Śląsku trwa walka z powodzią. Podczas gdy gminy położone na południu regionu szacują straty i szykują się do odbudowy, północna część województwa jest zagrożona powodzią. Samorząd województwa aktywnie angażuje się we wsparcie wszystkich samorządów lokalnych, które ucierpiały w wyniku powodzi. Udzielana pomoc, to zarówno wsparcie finansowe, jak i pomoc rzeczowa i organizacyjna w obliczu zagrożenia. Dziś dolnośląski Sejmik zadecydował o przekazaniu 30 milionów złotych na walkę ze skutkami powodzi.

Od kilku dni w trzech miejscach na terenie regionu gromadzone są dary dla osób poszkodowanych w powodzi. We Wrocławiu jest to Centrum Druku 3D przy ul. Tynieckiej, w Wałbrzychu teren strefy ekonomicznej Invest Park przy ul. Stacyjnej 12 a w Jeleniej Górze siedziba Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. 1 Maja 27. Trafiają do nich artykuły pierwszej potrzeby przekazywane przez mieszkańców, inne samorządy oraz partnerów zagranicznych.

„W obliczu tak poważnego kryzysu musimy skupić się na zbudowaniu systemowego wsparcia poszkodowanych. Dlatego jako samorząd województwa od pierwszych dni angażujemy się w organizowanie pomocy rzeczowej poprzez nasze HUB-y we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze, ale także wsparcia finansowego za pośrednictwem podległych nam instytucji” – wyjaśnia marszałek Paweł Gancarz.

Dziś radni dolnośląskiego sejmiku zadecydowali jednogłośnie o przekazaniu 30 milionów złotych na potrzeby poszkodowanych przez powódź. 20 milionów trafi bezpośrednio do gmin i powiatów, a pozostała część zostanie przeznaczona na inwestycje w odbudowę infrastruktury, którą zarządza samorząd województwa. Dzięki tym pieniądzom możliwa będzie realizacja najpilniejszych działań pomocowych w regionie.

„Dziękuję za aktywność wszystkim radnym. Dzięki niej mamy wiedzę gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna. Cieszę się niezmiernie, że w regionie mamy tez wiele inicjatyw oddolnych dzięki którym możliwa będzie pomoc nie tylko mieszkańcom ale również zwierzętom które ucierpiały w powodzi” – dodaje Jerzy Pokój, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

„Wszyscy samorządowcy powinni zaangażować się na rzecz budowy zbiorników retencyjnych w szczególności w regionach górskich. Jako samorząd województwa od lat wspieramy służby takie jak WOPR, Policję czy Straż Pożarną. Dziś widzimy jak potrzebne jest to żeby były one dobrze wyposażone i gotowe do niesienia pomocy” – dodaje Cezary Przybylski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Powódź dotknęła kilkanaście dolnośląskich powiatów, jednak nie oznacza to że Dolny Śląsk w całości jest miejscem którego trzeba się obawiać. O to m.in. apelował wicemarszałek Wojciech Bochnak – Od kilku dni słyszymy, że lawinowo odwoływane są rezerwacje w naszych ośrodkach turystycznych. Z tego miejsca apeluję, że nie cały Dolny Śląsk ucierpiał w powodzi i naprawdę można w wiele miejsc bezpiecznie przyjeżdżać i będzie to najlepsza pomoc dla naszych przedsiębiorców z branży turystycznej – mówi wicemarszałek Bochnak.

Jednocześnie w pomoc poszkodowanym angażują się również instytucje samorządu województwa dolnośląskiego. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Jeleniej Górze będzie operatorem pomocy finansowej dla przedsiębiorstw z terenu powiatów objętych powodzią. Wsparcie to będzie pochodziło ze środków publicznych i dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników.

„W pierwszej kolejności chcemy jak najszybciej ustalić szacunkową liczbę poszkodowanych przedsiębiorców z terenów powiatów: kamiennogórskiego, karkonoskiego, kłodzkiego, lwóweckiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, lubańskiego, świdnickiego oraz miast na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra” – dodaje Hubert Papaj, Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W akcję pomocową angażuje się również inna podległa marszałkowi instytucja – Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, który pośredniczy we wsparciu udzielanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki ministerialnym funduszom do powiatów doświadczonych przez powódź popłynie strumień pieniędzy dzięki którym organizowane będą m.in. roboty publiczne w celu usuwania skutków powodzi, a także udzielane pożyczki dla przedsiębiorców.

źródło: UMWD

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *