“Ocalenie czy Naznaczenie? Życie po Holokauście” – spotkanie autorskie z Rafałem Kotomskim i ks. Grzegorzem Michalczykiem

ocalenie czy naznaczenie - zycie po holokauscie - spotkanie autorskie

Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu zaprasza na spotkanie autorskie “Ocalenie czy Naznaczenie? Życie po Holokauście” ze współautorami książki “Ocalałam” – Rafałem Kotomskim i księdzem Grzegorzem Michalczykiem. Wydarzenie zaplanowano w Domu Sztuki Mała Atma w Radomicach na godz. 18:00 w dniu 22 sierpnia.

Tematem przewodnim spotkania będzie książka “Ocalałam” – wywiad rzeka z Krystyną Budnicką – jedną z ostatnich ocalałych z getta warszawskiego. Rafał Kotmski i ks. Grzegorz Michalczyk opowiedzą o jej losach, ale również poruszą problematykę Zagłady – kwestię, która nadal wzbudza kontrowersję wśród Polaków. Czy dziś warto mówić o polskim antysemityzmie? Kolejnym istotnym punktem zaczepienia spotkania będzie krajobraz kulturowy z wyłączeniem Żydów, ich tradycji, religii i obyczajów.

ocalalam krystyna budnicka
fot. Więź

Krystyna Budnicka, a właściwie Hena Kuczer, urodziła się 8 maja 1932 roku w Warszawie. Mieszkała na Placu Muranowskim 10 w dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią wraz  z dziewięcioosobową rodziną.

Całą okupację od początku do końca, to znaczy do chwili ewakuacji z Warszawy (6 września 1944 roku), byłam w Warszawie i w związku z tym oczywiście przeżyłam Powstanie – poinformowała Krystyna Budnicka Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niemal cała rodzina Krystyny Budnickiej zginęła w czasie powstania w getcie warszawskim. W 2018 r. otrzymała tytuł Hono­rowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy. Przeżyła koszmar getta, ukrywała się przez dziewięć miesięcy w bunkrze. O swoich przykrych doświadczeniach nie mówiła przez wiele lat.

Rafał Kotmoski – ur. w roku 1963, dziennikarz, pisarz, rysownik, a także twórca filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. Był wydawcą “Wiadomości”, reporterem TVN24 i TVP. Będąc dyrektorem TVP3 Warszawa zapoczątkował w stolicy powstanie murali poświęconych Tadeuszowi Nowakowi  i Edwardowi Stachurze. Problematykę Zagłady przedstawiał w reżyserowanych przez siebie cyklach filmowych: “Mury Zagłady” (bohaterką jednego z odcinków jest Krystyna Budnicka), “Zagłada Polski 1939-1945”, “Napis. Stan pamięci, stan niepamięci”, “Zły, gorszy, zbrodniczy”. Wraz z żoną Julią Sawicką-Kotmoską prowadiz Dom Sztuki Mała Atma w Radomicach nieopodal Wlenia.

Ks. Grzegorz Michalczyk – ur. 196, prezbiter Archidiecezji Warszawskiej. Krajowy duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła św. Andrzeja – Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego w Warszawie. Był duszpasterzem akademickim w parafii św. Ja­kuba Apostoła na Ochocie, a także proboszczem w parafii w podwarszawskich Laskach. Konsultor Rady Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. Członek Międzynarodo­wej Rady Oświęcimskiej (2007–2012) oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Redaktor programów ka­tolickich TVP3 Warszawa („Kościół z bliska”, „Ma­zowsze. Sacrum i Profanum”). Członek Zespołu Laboratorium „Więzi”. Konsultant i współautor pro­gramów radiowych i telewizyjnych.

Spotkanie poprowadzi Daniel Antosik, Dyrektor OKSiT we Wleniu. 

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Edukacyjna Pro Musica, Dom Sztuki Mała Atma, Wydawnictwo Więź oraz OKSiT Wleń.

Info: Muzeum Powstania Warszawskiego, OKSiT Wleń, Sztetl, Więź
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *