W Jeleniej Górze odsłonięto nową tablicę poświęconą Ludwikowi Zamenhofowi, twórcy języka Esperanto. Pomnik znajduje się przy skwerze miejskim przy ul. Wolności i Janusza Korczaka.
Pomnik odnowiono z inicjatywy International Police Association – Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, które zrzesza funkcjonariuszy służb policyjnych z całego świata. Hasło przewodnie IPA to ,,Servo Per Amikeco”, co oznacza ,,służyć poprzez przyjaźń”. Jest napisane w języku esperanto, by docenić twórczość Ludwika Zamenhofa.
Kamień upamiętniający Zamenhofa powstał pierwotnie w roku 1948 w tym samym miejscu. Powstał dzięki Związkowi Esperantystów w Polsce z oddziałem w Jeleniej Górze. Prezesem był Stanisław Górka. Walczyli oni o powstanie dwóch ulic w Jeleniej Górze: ul. Zamenhofa oraz Antoniego Grabowskiego.
IPA podpisało porozumienie z władzami miasta oraz z Przewodniczącym Polskiego Związku Esperantystów o odrestaurowanie pomnika. Kamień był w opłakanym stanie, dlatego też dokonano prac renowacyjnych. Wyczyszczono go, wymieniono tablicę a także zamontowano tablicę informacyjną. Prace zostały wykonane społecznie z funduszy własnych stowarzyszenia.
Ludwik Zamenhof był polskim lekarzem okulistą pochodzenia żydowskiego. Władał wieloma językami. Uważał, że najlepszym rozwiązaniem konfliktów na świecie jest utworzenie nowego międzynarodowego języka, dzięki któremu wszyscy będą mogli się porozumiewać. Stworzył międzynarodowy język Esperanto. W 1887 r. wydał książkę pt. ,,Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, podpisując się Doktor Esperanto.