Krokus Jazz Festiwal 2024

krokus jazz festiwal 2024 - plakat

Tegoroczna 23. odsłona Krokus Jazz Festiwal zapowiada się wielobarwnie i różnorodnie. Ten międzynarodowy festiwal jazzowy odbywa się w sercu Jeleniej Góry i w tym roku potrwa od 24 do 27 października. W artykule przedstawiamy szczegółowy program imprezy, a także jej krótką historię i ideę.

1. Program festiwalu

24 października 2024 r.

Artyści:

kham meslien krokus jazz festiwal

Kiedy i gdzie? Godz. 19:00, JCK Bankowa

Informacje o muzyku: LINK

  • Maciek Mazurek Trio

maciek mazurek trio

Kiedy i gdzie? Godz. 21:00, Klub Kwadrat

Informacje o zespole: LINK

25 października 2024 r.

Artyści:

  • Kuba Stankiewicz Trio feat. Dorota Miśkiewicz – inspired by L. Różycki

kuba stankiewicz trio

dorota miskiewicz

Kiedy i gdzie? Godz. 19:00, JCK Bankowa

Informacje o artystach: LINK

margo zuber quartet

Kiedy i gdzie? Godz. 21:00, Klub Kwadrat

Informacje o artystce: LINK

26 października 2024 r.

Artyści:

  • Art Connection Orchestra feat. Tomasz Pruchnicki

art connection orchestra

Kiedy i gdzie? Godz. 17:00, JCK Muflon

Informacje o zespole: LINK 

  • Gustav Lundgren Trio

gustav lundgren trio

Kiedy i gdzie? Godz. 19:00, JCK Bankowa

Informacje o grupie: LINK

  • Mika/Małecki/Małek – zwycięzca Young Crocus Jazz Contest

mika małecki małek

Kiedy i gdzie? Godz. 21:00, Klub Kwadrat

Informacje o zespole: LINK

27 października 2024 r.

Artyści:

Tomasz Wendt Quartet

Kiedy i gdzie? Godz. 17:00, JCK Muflon

Informacje o zespole: LINK

young power new edition

Kiedy i gdzie? Godz. 19:00, JCK Bankowa

Informacje o zespole: LINK

2. Idea i historia

Krokus Jazz Festiwal to międzynarodowy festiwal jazzowy organizowany w Jeleniej Górze już od 2001 roku przez Jeleniogórskie Centrum Kultury we współpracy z ośrodkami kultury z Czech i Niemiec.

Inicjatorem i współorganizatorem imprezy był Tadeusz “Erroll” Kosiński – jeden z prekursorów polskiego jazzu, kompozytor, pianista, aranżer, animator i promotor kultury. Pod koniec życia był mieszkał w Jeleniej Górze, gdzie szeroko działał w obszarze muzyki jazzowej. To dzięki niemu każdego roku miasto gości największych artystów i mistrzów jazzowych. W 2011 roku prezydent miasta wręczył mu nagrodę Honorowego Krokusa. Po śmierci Tadeusza Kosińskiego w 2012 roku, festiwal przyjął jego imię.

tadeusz "erroll" kosiński na fotografii ze strony jazzforum
Tadeusz “Erroll” Kosiński, źródło: jazz forum

Wówczas, wieloletnim opiekunem artystycznym Krokus Jazz Festiwal został Andrzej Patlewicz, pasjonat i ekspert w dziedzinie jazzu, dziennikarz muzyczny, redaktor Muzycznego Radia oraz Radia Wrocław, pracownik Jeleniogórskiego Centrum Kultury, współpracownik Jazz Forum. W ramach Krokus Jazz Festiwal organizował konkurs “Powiew młodego Jazzu”.

andrzej patlewicz
Andrzej Patlewicz, źródło: jazz forum

Festiwalowi każdej jesieni towarzyszył konkurs o statuetkę Złotego Krokusa. Pierwsi z wyróżnionych to m.in. Patrycjusz Gruszecki, Adam Bałdych, Piotr Orzechowski, Bartosz Dworak, Maciej Obara. Istotnym aspektem wyróżniającym festiwal jest wydawana corocznie płyta z zarejestrowanymi koncertami konkursowymi.

W przeciągu ostatnich dwudziestu paru lat w międzynarodowym festiwalu jazzowym uczestniczyła niemal cała plejada gwiazd polskiego i zagranicznego jazzu. Artyści, którzy pojawili się na krokusowej scenie to m.in.: Urszula Dudziak, Marek Napiórkowski, Leszek Możdżer, Hanna Banaszak, Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Joey Baron, James Hurt, Henryk Miśkiewicz, Antoine Roney, Jarosław Śmietana, James Carter, Warren Byrd, Krzysztof Puma Piasecki, Jeremy Pelt, Eric Reed, Walk Away, Atom String Quartet, Maciej Obara Quartet, Tomasz Chyła, E.J. Strickland, Charlie Green i wielu, wielu innych…

3. Dyrektorzy artystyczni

Kiedyś:

2001 – 2009

Tadeusz „Errol” Kosiński

2010 – 2011

Tadeusz „Errol” Kosiński i Andrzej Patlewicz

2012 – 2020

Andrzej Patlewicz

2021

Karolina Juzwa i Maciej Obara

Dzisiaj:

Jacek Szreniawa

jacek szreniawa w programie Gość Dnia Telewizji Zachodniej, który w wywiadzie opowiada o Krokus Jazz Festiwal
zdj. ze studia Zachodniej TV w programie Gość Dnia

Jeleniogórzanin od urodzenia. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku wychowanie muzyczne i studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, kierunek: muzykoterapia. Muzyk, wokalista, nauczyciel muzyki i śpiewu, aranżer i kompozytor. Multiinstrumentalista. Gra na gitarze, klarnecie, fortepianie. Związany jest od ponad 25 lat z Teatrem Naszym Jadwigi i Tadeusza Kutów. Tworzył muzykę do wielu spektakli teatralnych. Konsultant wokalny. Przez 20 lat był kierownikiem muzycznym Teatru Naszego w Michałowicach. Prowadzi działalność edukacyjną, również w ramach międzynarodowych warsztatów teatralno-muzycznych. Był założycielem i dyrygentem Zespołu Wokalnego GŁOSOWANIE (do 2017). Współpracuje ze Studiem LDB w Jeleniej Górze jako realizator aranżer i producent nagrań muzycznych. W 2017 i 2020 uhonorowany Srebrnym Kluczykiem.

Od 2019 r. działa aktywnie w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym Wrocław, a od 2021 r. pełni funkcję dyrektora oddziału Jelenia Góra. Koordynuje i współtworzy wiele projektów edukacyjnych i kulturalnych, m.in. All That Jazz, Kultura i Edukacja, Międzypokoleniowa Orkiestra Jazzowa, Kultura i Edukacja – Polsko-Czeskie spotkania kultur. Na scenie występował  wraz z takimi osobistościami jak: Zbigniew Lewandowski, Jerzy Główczewski, Jakub Olejnik, Janusz Nykiel, Jerzy Szymaniuk.

Jakub Olejnik

jakub olejnik
fot. ze strony Krokus Jazz Festiwal

Kontrabasista i gitarzysta basowy, kompozytor, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu na kierunku muzyka klasyczna oraz jazz i muzyka estradowa. Adiunkt w st. doktora w Katedrze Muzyki Jazzowej AM Wrocław. Wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Wrocław. Już od ponad 20 lat koncertuje i współpracuje z cenionymi muzykami. Członek tria Kuby Stankiewicza, kwartetu Piotra Rachonia oraz kwintetu Zbigniewa Lewandowskiego. Działa wraz z Piotrem Schmidtem (trąbka), Justyną Szafran (wokal), a także z Big Bandem Bartosza Pernala.

Koncertował z artystami takimi jak: Leszek Możdżer, Rory Stuart, Rufus Reid, Nicolas Simion, Dante Luciani, Anne Paceo, Caren Karroll, Carlos Piñana, Achille Succi, Krzysztof Kiljański, Piotr Baron, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Nagórski, Przemysław Jarosz, Tomasz Pruchnicki, Kuba Stankiewicz, Grzegorz Nagórski, Agata Zubel, Nicolas Simion, L.U.C.

4. Bilety

Bilety na Krokus Jazz Festiwal dostępne są online pod LINKIEM oraz stacjonarnie w kasie biletowej JCK na ul. Bankowej 28/30.

Kasa czynna od wtorku do piątku w godz. od 13:00 do 18:00.

Źródła: https://krokusjazzfestiwal.pl/, https://www.jck.pl/, https://jazzforum.com.pl, https://jacekszreniawa.com/, https://amuz.wroc.pl/


O nadchodzącej 23. edycji Krokus Jazz Festiwal w programie Gość Dnia opowiedział Jacek Szreniawa.  Poniżej udostępniamy link do wywiadu 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt