„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania”, za nami dziesiąta edycja Europejskiego Kongresu Samorządów

życie zapisane w portrecie

Jubileuszowy, X Europejski Kongres Samorządów (EKS), zgromadził rekordową liczbę ponad 2500 uczestników z Polski i zagranicy. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji lokalnej, centralnej, świata biznesu, kultury, nauki, NGO oraz mediów. EKS to największa platforma dialogu, współpracy i wymiany dobrych praktyk dla samorządowców oraz wszystkich uczestników życia lokalnego w Polsce i Europie. Dolny Śląsk reprezentował podczas tego wydarzenia Paweł Gancarz – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Najistotniejsze światowe wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna czy gospodarka odpadami, z którymi dziś mierzą się społeczności lokalne – mogą być rozwiązywane szybciej i efektywniej przy wykorzystaniu efektu synergii oraz wymiany dobrych praktyk. Szansę na to daje Europejski Kongres Samorządów, który gościł w dniach 3-4 marca w Mikołajkach. EKS jest wydarzeniem o międzynarodowym charakterze, który każdorazowo gromadzi gości z kilkudziesięciu krajów. Marszałek Paweł Gancarz uczestniczył w trzech panelach tematycznych. Pierwszy „Powodzie, czy można się przed nimi uchronić?” poświęcony był ubiegłorocznej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. Najbardziej ucierpiał wówczas Dolny Śląsk, a straty oszacowano na ponad 5 miliardów złotych. Uczestnicy Panelu dyskutowali o tym jak zabezpieczyć się przed takim zagrożeniem w przyszłości.

„Warto wspomnieć o gigantycznym zaangażowaniu wojska i społeczników, to naprawdę jest ogromna wartość, której nie możemy przecenić. Ta współpraca pozwoliła nam uświadomić sobie, że razem możemy stawić czoła wszelkim okolicznościom. W takiej sytuacji ważna jest współpraca, to jest klucz to poradzenia sobie z wszelkimi przeciwnościami” – mówił marszałek Paweł Gancarz.

Drugi panel „Regiony – balast czy motor napędowy rozwoju Europy?” skupiony był na zagadnieniach gospodarczych. Poszczególne europejskie regiony rozwijają się dziś w ramach określonych przez siebie specjalizacji. Dolny Śląsk ma w tym zakresie wiele do zaoferowania i jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej jest w awangardzie tych, którzy tworzą nową architekturę europejskiej ekonomii.

Trzeci panel, dotyczył polityki senioralnej i dostępu do leków. Wiele społeczności nie ma dziś dostępu do aptek i najpilniejszych lekarstw. Gminy borykają się z problemami dostępności leków dla potrzebujących i ta sytuacja wymaga nowych, systemowych rozwiązań – Mamy na uwadze przede wszystkim komunikację. To podstawa żeby rozwiązywać problemy wszystkich lokalnych społeczności. Doskonałe rozwiązania mają na przykład Czesi, trzeba być otwartym i wdrażać pomysły, które się sprawdzają w innych samorządach – mówił marszałek Paweł Gancarz.

Pierwszy dzień tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów zwieńczyła uroczysta gala, podczas której wręczono Nagrodę Specjalną Europejskiego Kongresu Samorządów. W imieniu Samorządowców zaangażowanych w walkę ze skutkami ubiegłorocznej, tragicznej w skutkach powodzi odebrał ją Zbigniew Tur – Wójt Kłodzka.

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia Kongresu była sesja plenarna, której hasło przewodnie brzmiało „Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania”. Wśród panelistów znaleźli się Krzysztof Gawkowski – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji, Rafał Holanowski – Prezes Zarządu Supra Brokers S.A., Ernad Suljević – Minister Rozwoju Gospodarczego (Czarnogóra), Marcin Kuchciński – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz.

Dyskusja skupiła się na globalnych wyzwaniach, które przenoszą się także na lokalne środowisko. Samorządy stoją dziś przed takimi wyzwaniami jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna, procesy imigracyjne, a także rewolucja sztucznej inteligencji, szukanie nowych dróg rozwoju i podejmowanie inwestycji zwiększających jakość usług publicznych oraz życia obywateli. Rozwiązywanie globalnych wyzwań rozpoczyna się jednak często na poziomie lokalnym.  Samorządy muszą wsłuchiwać się w oczekiwania mieszkańców, ponieważ spełnianie ich ma szansę wpłynąć na formułowanie globalnych rozwiązań.

„Polski samorząd jest bardzo silny – to jest samorząd, który na przestrzeni ponad 25 lat pokazał jak bardzo efektywnie potrafi budować coś, co jest absolutnie najcenniejsze czyli kapitał społeczny. To jest samorząd, który dzisiaj jest ostoją siły Polski w Europie. To przede wszystkim dzięki zaangażowaniu samorządowców jesteśmy dzisiaj bardzo dynamicznie rozwijającą się gospodarką, odporną na kryzysy zewnętrzne” – podsumowuje Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady  programowej Europejskiego Kongresu Samorządów.

źródło: UMWD

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *