Festiwal Pestka 2025 – program

pestka 2025

Pestka – Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej odbędzie się już niebawem. Tegoroczną edycję zaplanowano od 30 kwietnia do 4 maja. W kasie biletowej dostępne są już wejściówki. Poniżej udostępniamy program imprezy.

Wejściówki na festiwal dostępne są od 11 kwietnia od godz. 11:00 w kasie biletowej przy ul. Bankowej 28/30. Każda osoba będzie miała możliwość odbioru maksymalnie dwóch biletów na poszczególne wydarzenia.

Program:

29.04 (wtorek)

Gdzie? Otwarta Papiernia – Galeria Nowy Rynek

Wydarzenie: 11:45 – Agnieszka Wolny-Hamkało | [re]interpretacje – lekcja czytania

Opis: Agnieszka Wolny-Hamkało – ur. w 1979 poetka, autorka powieści, sztuk teatralnych i książek dladzieci. Autorka antologii opowiadań, kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.
Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia za „Spamy miłosne”, laureatka nagrody PS IBBY za „LatoAdeli” (Książka Roku 2019). Nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Po śladach”. Redaktorka przełożonych przez Zofię Bałdygę czeskich „Sąsiadek”. Tłumaczka ukraińskiej poetki Hanny Osadko ( wyd. Pogranicze) Redaktorka i współzałożycielka społeczno-poetyckiego pisma „Zakład”. Redaktorka „Notatnika Literackiego”. Jej sztuki były wystawiane m.in. w Teatrze Polskim, Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Muzycznym Capitol, Teatrze Grotowskiego (w ramach MFO). „Dzień dobry wszyscy umrzemy” zekranizowano w cyklu Teatroteka. Doktorantka IBL PAN. Członkini zespołu badawczego Archiwum Kobiet IBL PAN. Od trzech lat prowadzi interdyscyplinarne seminaria humanistyczne we Wrocławiu. Naukowo zajmuje się kampem w nowej poezji polskiej.

30.03 (środa)

Gdzie? Książnica Karkonoska

Wydarzenie:

  • 13:30 – Wystawa finalistów i finalistek X edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Sezon 2023/24 | organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Opis: Wysoki poziom dziesiątej, jubileuszowej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej dowodzi,że po latach funkcjonowania konkurs okrzepł i ma znaczący wpływ na to, jakwspółcześnie fotografuje się teatr. Wybór najlepszych zdjęć dokonał się w wyniku skrzyżowania spojrzeń osób o bardzoróżnych doświadczeniach zawodowych, jednym z nas bliższy jest język fotografii,drugim – teatru. Jedni fotografię teatralną traktują autonomicznie, drudzy przypisują jejfunkcję służebną. Poszukiwanie dobrych kadrów, które dodatkowo są nośnikiempamięci ważnych spektakli lub teatralnych wydarzeń, było spotkaniem osób uważniesłuchających innych głosów, próbą znalezienia równowagi znaczeń dwóch, skrajnieróżnych sposobów przedstawiania i mówienia o rzeczywistości. Było także rozmową oubiegłym sezonie teatralnym oraz o tym, kim są fotografowie i fotografki teatru. Czymsię inspirują, co widzą, czy fotografowanie to ich główne zajęcie, a przede wszystkim –co i dlaczego zamykają w kadrze. W wybranych jako najważniejsze fotografiach X edycji konkursu dostrzegliśmyświadomy wybór metod obrazowania i dokumentowania teatru. Czasem były to ujęciabliskie językowi fotosów filmowych, niekiedy surowe i proste, wykorzystujące światłozastane, innym razem szalone, nieomal barokowe, formalnie bliskie spektaklom, któredokumentują. Czasem pozbawione koloru, innym razem celebrujące barwność, bawiącesię konwencjami fotografii amatorskiej, studyjnej, reportażowej.

  • 14:00 – Agnieszka Wolny-Hamkało | [re]interpretacje – lekcja czytania

  • 15:00 – Dr Henryk Mazurkiewicz | „Sztuka nazbyt współczesna” cz. I

Opis: (Nie)ludzkie dramaty: scenariusze końca, wizje początku
Nowoczesność nauczyła nas postrzegać człowieka jako władcę świata – twórcę historii, kultury i technologii. Jednak w obliczu globalnych kryzysów ekologicznych i dynamicznego rozwoju technologii coraz wyraźniej dostrzegamy, że epoka antropocenu dobiega końca. Ale co właściwie oznacza ten koniec? Czy jest katastrofą, czy może początkiem nowego porządku, w którym człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy?
Wykład będzie refleksją nad filozoficznymi i artystycznymi wizjami przyszłości, w której ludzie i nie-ludzie – zwierzęta, rośliny, maszyny oraz inne byty dotąd pomijane w dominujących narracjach – współtworzą świat na nowych zasadach. Przeanalizujemy, jakie alternatywy dla hierarchicznego myślenia proponuje posthumanizm i w jaki sposób sztuka może stać się przestrzenią wyobrażania wspólnej przyszłości – przyszłości, która nie należy już wyłącznie do nas.

Gdzie? Galeria Korytarz, JCK, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 18:30 – Wernisaż wystawy „PRZESILENIA” Tobiasza Papuczysa

Opis: Bohaterem prezentowanego cyklu jest rozumiany uniwersalnie i abstrakcyjnie człowiek, znajdujący się w fazie przejściowej – w permanentnym tożsamościowym kryzysie. Ta przejściowość, która interesuje mnie tu najbardziej, może być rozumiana jako stan patologiczny i chorobowy, ale też jako moment kumulacji dużej ilości twórczej i witalnej energii – punkt krytyczny i zwrotny w życiu. Celem wystawy jest pokazanie przy pomocy serii obrazów (formalnie fotograficznie często prześwietlonych i przejaskrawionych) jakości i intensywności człowieka usiłującego się odnaleźć w płynnej, chaotycznej, w jakimś sensie też sztucznie mu narzuconej i pełnej opresji rzeczywistości. Człowieka przeciążonego wysiłkiem, skrajnie psychicznie wyeksploatowanego przez dążenie do osiągnięcia bliżej nieokreślonych norm, w jednej chwili zarazem silnie obecnego, jak i zmarginalizowanego społecznie.
Tobiasz Papuczys

Gdzie? Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 

  • 19:00 – Oficjalne otwarcie XVI FESTIWALU TEATRÓW I KULTURY AWANGARDOWEJ PESTKA

  • 19:00 – „JAPI” | reż. Karol Miękina, Carrodunum Dance Company, Teatr Nowy Proxima z Krakowa, 60 min

Opis: Kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina
Kreacja i wykonanie: Dawid Kołcz, Jarek Kruczek, Dominik Olechowski, Damian Rusyn,
Wojciech Rybicki
Reżyseria światła: Wojciech Kiwacz
Muzyka: Marcin Janus
Plakat: Łukasz Błażejewski
Premiera: 7 grudnia 2024

Spektakl porusza temat ideału mężczyzny, opowiada zarazem o powszechnie znanym nam samcu alfa, jak i o współczesnym, enigmatycznym samcu sigma. Tytuł „JAPI” nawiązuje do kategorii społecznej yuppie powstałej w latach 80 w USA, której reprezentanci byli wzorcem dla wielu młodych karierowiczów na całym świecie, a także do jej nieudolnego polskiego odpowiednika jakim byli tzw. japiszoni. Bohaterami spektaklu jest pięciu mężczyzn ukierunkowanych na osiągnięcie sukcesu i prestiżu społecznego, zniewolonych obsesją stylu życia, zamiłowaniem do wysokiego statusu materialnego i luksusu oraz potrzebą nieustannego kreowania perfekcyjnej wersji samego siebie. JAPI to intensywne, ruchowe, muzyczne i wizualne przedstawienie prezentujące kunszt artystów sztuki tańca.

Gdzie? Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie:

  • 20:15 – Panel dyskusyjny | prowadzi Jędrzej Soliński

  • 21:00 – AlphonsineKoh | koncert [re]kreacje Muzyka_nowe brzmienia

Opis: Alphonsine Koh jest DJ-ką i producentką, której korzenie kreatywności rozciągają się od tętniących życiem ulic Singapuru po serce europejskiej sceny undergroundowej. Jako rezydent MiDi (DE) oraz gospodarz comiesięcznej transmisji radiowej HKCR, misternie przeciera muzyczne szlaki, które rzucają wyzwanie konwencji i rozpalają wyobraźnię. Alphonsine często współpracuje z artystami z różnych dziedzin sztuki, tworząc spektakle wykraczające poza sferę słuchową. Występowała w wielu znanych miejscach i wydarzeniach, takich jak Hellerau Festspielhaus (Drezno), czy Saalmitte Festival (Bayreuth, 2024), grając sety zaprzeczające klasyce gatunku. Z uchem skalibrowanym na to co niespodziewane, Alphonsine przemierza eklektyczne dźwiękowe pejzaże, zacierając granice gatunkowe, by stworzyć narracje emanujące emocjami i suspensem. Jej brzmienie orbituje wokół królestwa eksperymentalnej elektronicznej muzyki klubowej, zahaczając o ambient, post-club,break, hard drums, jersey, baile funk, trance, techno, oraz gabber. Jej artyzm roztacza się poza decki – Alphonsine ma na koncie wydawnictwa z wizjonerskimi wytwórniami, takimi jak Uncanny Valley (DD), Cuntry Club (FR), Widows (BER), orazAvi Avi (NY) – każde z nich jest świadectwem jej nieustraszonej eksploracji brzmienia i wrażliwości gatunkowej.

1.05 (czwartek)

Gdzie? Sala JCK Muflon, ul. Cieplicka 172

Wydarzenie: 16:30 – „Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale” | reż. Robert Traczyk, B&D consulting sp. z.o.o / [re]zydencje 2025, 60 min

Opis: Teksty: Robert Traczyk, Magdalena Walkiewicz
Reżyseria: Robert Traczyk
Scenografia: Paulina Krupa
Muzyka: Der Slapstick Tod
Asystent reżysera: Siarhei Artsiomenka
Obsada: Aleksandra Krupa, Igor Paszczyk , Magdalena Walkiewicz
Partnerzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, B&D Consulting sp. zoo

Róża Luksemburg po 106 latach wychodzi z kanału we Wrocławiu pomimo, że „wpadła” do kanału w Berlinie? I idzie ta Róża przez ten Wrocław w 2024, spotyka dziwnego typa, chyba Bakunina, Lewicowe Polityczki, Hutmena itp. Próbuje ich wezwać do rewolucji proletariackiej ta nasza superbohaterka superprodukcji superbohaterskiej (ewentualnie komiksu przygodowego). Na jej drodze tyle walki, tyle rozczarowań, tyle krzywd, tyle wzruszeń, tyle idei – że starczy światu na kolejne 200 lat późnego kapitalizmu.

Gdzie? Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Wydarzenie: 18:00 – „GARGANTUA I PANTAGRUEL. W OPACTWIE THELEME” | reż. Marcin Liber, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, 120 min

Opis: Tekst: François Rabelais
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński
Adaptacja, dramaturgia: Jan Czapliński
Reżyseria: Marcin Liber
Choreografia: Paulina Jaksim
Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Mirek Kaczmarek
Muzyka i przygotowanie wokalne: Tomasz Leszczyński
Inspicjentka: Anna Solarek
Autor obrazu: Jakub Fidler
Zdjęcia: Tobiasz Papuczys
Obsada: Angelika Cegielska, Piotr Czarniecki, Mateusz Flis, Dorota Furmaniuk, Michał
Kosela, Rafał Kosowski, Wojciech Marek Kozak, Mikołaj Krzeszowiec, Agnieszka
Kwietniewska [g], Joanna Łaganowska, Piotr Mokrzycki, Irena Sierakowska, Czesław
Skwarek, Kinga Świeściak, Wojciech Świeściak, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn, Irena Wójcik

Spektakl „GARAGANTUA I PANTAGUREL. W OPACTWIE THELEME” w reżyserii Marcina Libera to odważna adaptacja klasycznej literatury François Rabelais’go, która łączy groteskę, absurd i filozoficzne rozważania o naturze ludzkiej. Cały zespół Teatru wciela się w barwne postaci, tworząc wielowymiarowy świat utopijnego zakonu, gdzie wolność i przyjemność są absolutnymi wartościami. Liber z Janem Czaplińskim, autorem adaptacji, skupiają się na wątku rabelaisowskiego Opactwa Theleme, gdzie wszystkie zasady są na opak. Od autora z XVI wieku zapożyczają wizję społeczeństwa bez ograniczeń, w którym panuje zasada „Czyń, co się podoba”. Twórcy zachowują w całości groteskowego ducha powieści, jednocześnie szukając współczesnych znaczeń dla filozofii „Gargantui i Pantagruela”. Opactwo, będące miejscem „odwróconych reguł”, staje się polem do eksperymentu, który ma pokazać, czy społeczeństwo oparte wyłącznie na hedonizmie może przetrwać.

Gdzie? Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 20:30 – „Wróżda” | reż. Joanna Dębska, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu / [re]zydencje 2025, 40 min

Opis: Wróżda oznacza prawo krwawej zemsty za zabójstwo lub obrazę krewnego. Oko za oko. Ząb za ząb. Krzywda za krzywdę. A co za przemoc seksualną? Zapraszamy do magicznej krainy, w której zemsta jest początkiem szczęśliwego zakończenia. Kiedyś chciałam być księżniczką i mieć baldachim nad łóżkiem, teraz jestem jak królowa co skraca o…. o ooo. Nie przepraszamy. Nie przepraszamy za nic. Wróżki nie przepraszają. Wróżki nie istnieją? Skoro nie istnieją, to pozwól nam robić to, co chcemy. Świat wyobraźni jak z kiczowatych braci Grimm staje się przestrzenią matriarchalnej rewolucji. W tej przewrotnej baśni dla dorosłych, Doris Złababa (Joanna Dębska) i jej trzy córki- wróżki; Dorotka, Empusa i Nemezis (Karolina Kotwa, Zuzanna Meyer, Adrianna Helena Mrowiec) zabierają widza w dziwaczne show, gdzie lateksowe spódnice spotykają śpiew operowy, a podwarstwą śmiechu kryje się historia o odzyskiwaniu autonomii swojego ciała, strachu i zemście. Spektakl czerpie z bogatej estetyki queer, nie rezygnując z formalnego stylu i performatywnego zacięcia. Zabierając widzkę w momentami pokraczny świat, ukazuje rzeczywistość w jej złożoności i nietuzinkowości.

Gdzie? Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie:

  • 21:15 – Panel dyskusyjny | prowadzi Jędrzej Soliński

  • 22:00 – Jarii van Gohl | koncert [re]kreacje Muzyka_nowe brzmienia

Opis: Jarii van Gohl to nie tylko perkusista zespołu Dÿse. To wizjoner i generator pomysłów, który nieustannie szuka konceptów na realizację swojego brzmienia. Poza tworzeniem oprawy architektonicznej, komponuje muzykę do filmu i teatru. Bazą dla jego kompozycji są często nagrania terenowe (field recording) oraz sample. Z nich Jarii tworzy unikalne kombinacje dźwięków, które formują dadaistyczno-popowe i awangardowe aranżacje. W swoich pracach wizualnych, Jarii łączy architekturę utworu, częstotliwości, dynamikę i emocjonalność do tworzenia optyki dźwięku, która zmienia oczy w organy słuchowe. Priorytetem jest zawsze swoboda gatunkowa i oryginalność ekspresji, bez powielania wzorców.

2.05 (piątek)

Gdzie? Książnica Karkonoska

Wydarzenie:

  • 13:00 – Panel dyskusyjny w ramach [re]interpretacje Dramat[now!] | prowadzi Jędrzej Soliński.

Opis: Panel dyskusyjny w ramach [re]interpretacjeDramat[now!] dotyczące spektaklu „JA, HAMLET” w spotkaniu udział wezmą: Anna Wieczorek – reżyserka, Maciej Pierzchała – Otwarta Papiernia, spotkanie prowadzi Jędrzej Soliński.
„Hamlet” to dramat – lustro. I do przejrzenia się w tym właśnie lustrze – twórcy spektaklu „Ja,Hamlet”, który opiera się na dramacie Szekspira, chcieliby zaprosić młodzież szkolną i licealną. Arcydramat mistrza ze Stratfordu zniknął jakiś czas temu z listy lektur obowiązkowych, niemniej jednak stanowi on niewyczerpane źródło motywów i kontekstów, niezwykle przydatnych w edukacji literackiej i kulturowej młodych ludzi. Uwspółcześnienie klasycznej opowieści, oraz przeniesienie jejna język teatru formy pozwoli na przybliżenie jej bohaterów młodemu odbiorcy do którego kierowany jest projekt.

  • 14:00 – Dr Henryk Mazurkiewicz | „Sztuka nazbyt współczesna” cz. II

Opis: Nowoczesność nauczyła nas postrzegać człowieka jako władcę świata – twórcę historii, kultury i technologii. Jednak w obliczu globalnych kryzysów ekologicznych i dynamicznego rozwoju technologii coraz wyraźniej dostrzegamy, że epoka antropocenu dobiega końca. Ale co właściwie oznacza ten koniec? Czy jest katastrofą, czy może początkiem nowego porządku, w którym człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy?
Wykład będzie refleksją nad filozoficznymi i artystycznymi wizjami przyszłości, w której ludzie i nie-ludzie – zwierzęta, rośliny, maszyny oraz inne byty dotąd pomijane w dominujących narracjach – współtworzą świat na nowych zasadach. Przeanalizujemy, jakie alternatywy dla hierarchicznego myślenia proponuje posthumanizm i w jaki sposób sztuka może stać się przestrzenią wyobrażania wspólnej przyszłości – przyszłości, która nie należy już wyłącznie do nas.

Gdzie? Sala JCK Muflon, ul. Cieplicka 172

Wydarzenie: 16:00 – „Tak jak wszystkie śmiałe dziewczyny” | reż. Piotr Jankowski, Teatr Czarnypijar, / [re]zydencje 2025, 75 min

Opis: Autor: Tanija Śljivar
Reżyseria, scenografia i muzyka: Piotr Jankowski
Obsada: Sandra Bożewicz, Aleksandra Dziewit, Anita Kostyńska, Anna Nowak, Anna
Piotrowska, Julia Ostaszewska, Ewelina Stańczyk.

Dramat powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia z Bośni i Hercegowiny, gdzie zeszkolnej wycieczki 7 uczennic w wieku 13 lat wróciło w ciąży i zostały zmuszone do aborcji.

Dziewczynki, a niebawem kobiety opowiadają sobie o odchudzaniu, ubraniach, pornografii, o babci, o aborcji, o szkolnej wycieczce, o selfie, o sprawach ważnych, a nie mówią kto i dlaczego im To zrobił.

Spektakl opowiada z pozycji nastolatków o współczesnym świecie, o kondycji edukacji seksualnej, która powinna chronić nasze dzieci pomagając budować im bezpieczniejsze społeczeństwa oraz zakłamanej moralności rodziców, nauczycieli, lekarzy, tych wszystkich „dorosłych”, którzy powinni być przewodnikami i pomóc tym dzieciom wejść w życie. Spektakl jest połączeniem teatru, filmu, projekcji video, które są integralną częścią przedstawienia i wszechobecnymi telefonami komórkowymi, poprzez które nasze bohaterki się komunikują. Aktywnie funkcjonują w cyberprzestrzeni a ich wiedza na temat świata bazuje na strzępach często zafałszowanych informacji o seksualności, metodach zapobiegania ciąży czy chorobach przenoszonych drogą płciową. Ważny głos w dzisiejszych czasach, gdzie łamane są prawa kobiet, gdzie zakazuje się aborcji pod groźbą kary więzienia, a gwałciciele są na wolności. Gdzie na wojnie za naszą wschodnią granicą masowo gwałcone są kobiety i dziewczynki.

Gdzie? Sala NOVA JCK, ul. 1 Maja 60

Wydarzenie: 17:45 – „AxisMundi” | reż. Kolektyw Melatonasana / [re]zydencje 2025, 70 min

Opis: Kolektyw Melatonasana
Monika Mars, Gabriela Bissinger, Katarzyna Lewandowska, Aga Błaszczak

AXIS MUNDI to interaktywne, zmysłowe doświadczenie sceniczne, będące pretekstem do refleksji nad ideą Osi Świata i nad fenomenem istnienia życia samego w sobie.
W wierzeniach wielu kultur symboliczna Oś stanowi zarówno centrum kosmosu, jak i wewnętrzny rdzeń każdej żywej istoty. Axis Mundi stanowi koncepcję kosmogonii, kreacji wszechświata, biogenezy, a nawet antropogenezy – często postrzegana jako początek wszelkiego stworzenia.
Spektakl rozwija się w siedmiu etapach: percepcji zmysłowej, zrozumienia, odczuwania, współodczuwania, dotyku, oddechu i śnienia. Przestrzeń sceniczna pulsuje dźwiękiem, słowem, mantrami i pieśniami, tworząc immersyjną rzeczywistość, w której przewodniczki(Umysł, Ciało i Dusza i odległy Głos) prowadzą widza przez kolejne poziomy poznania Centrum. Uczestnik może doświadczyć wrażeń nie tylko na poziomie fizycznym, ale też w wymiarze duchowym.
Niniejszy eksperyment jest zaproszeniem w podróż do odszukania pierwotnych warstw własnego wnętrza.

Gdzie? Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 19:15 – „Stany bezpieczeństwa” | reż. Julia Mark, Fundacja reKreacja, [re]zydencje 2025, 70 min

Opis: Reżyseria: Julia Mark
Video: Tomasz Schaefer
Obsada: Katarzyna Anzorge, Hanna Chojnacka- Gościniak

Z wybuchu wojny w Ukrainie pamiętam taki obrazek: na krakowskim dworcu, w tłumie ludzi i tłumie walizek, siedziała kobieta z cienką przezroczystą reklamówką, a w tej reklamówce był przerażony – tak, jak my wszyscy wtedy – kot. Patrząc na tę plastikową torebkę myślałam o nietrwałości naszych struktur, naszych granic i o tym, jak łatwo nas wytrącić z poczucia bezpieczeństwa. Poszukiwanie tego bezpieczeństwa jest tematem naszego projektu. Nasi bohaterowie to ludzie, którzy przeczuwają, że zmiana, która teraz dokonuje się na świecie, jest dla nich zagrożeniem. Ludzie, którzy niezależnie od wieku, stanu posiadania, koloru skóry, płci, orientacji seksualnej i poglądów politycznych po prostu, naturalnie dążą do bezpieczeństwa. Rozmawiamy z nimi. W zwyczajnych, codziennych sytuacjach. Nasi bohaterowie są przedstawicielami różnych kultur i ras, którzy urodzili się w różnych miejscach na ziemi. Rozmawiamy z nimi, żeby udowodnić, że wszyscy mamy te same lęki i pragnienia. Jedyną między nami różnicą jest inna strategia obrony przed tym lękiem, bo innymi dysponujemy narzędziami. Nasze czasy są przełomowe. Trudne, ale wyjątkowe. Świat się jak gdyby kurczy, bo za naszymi granicami toczą się wojny, coraz więcej jest terenów, z których ludzie zmuszeni są uciekać. Zarazem nie umiemy zapewnić im pomocy i ochrony, i łamane są prawa człowieka. Podziały na ludzi pierwszej i drugiej kategorii istnieją w niezmienionej od stuleci formie, żyjemy w dwóch równoległych i ściśle izolowanych od siebie rzeczywistościach, w których jedni umierają od nadmiaru konsumowania, a inni z głodu, zimna i pragnienia.

Gdzie? Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 

  • 21:00 – Panel dyskusyjny | prowadzi Jędrzej Soliński

  • 21:45 – WARP | koncert [re]kreacje Muzyka_nowe brzmienia

Opis: WARP gra improwizowaną muzykę elektro-akustyczną, z żywymi bębnami, gitarąelektryczną i syntezatorami modularnymi. Możesz spodziewać się polirytmicznychstruktur jak i współczesnych tekstur, od dźwięków eksperymentalnych, po nowoczesnebrzmienia i groovy taneczne – progresywnie, intuicyjnie, wywrotowo!Ich występy na żywo uświetnia interaktywny D.I.Y. glitchowy moduł wideo, który reagujew czasie rzeczywistym do muzyki, czego efektem jest niespotykane połączenie muzykize sztuką wizualną. Oto kilka ze styli, które charakteryzują WARP: Hip Hop, Breakbeat,Dub, Krautrock, Jazz.

3.05 (sobota)

Gdzie? Sala JCK Muflon, ul. Cieplicka 172

Wydarzenie: 16:00 – „Nadepnęłam na węża” | reż. Andżelika Fafanów, Kolektyw Snake Womans / [re]zydencje 2025, 45 min

Opis: Koncepcja, performance: Andżelika Fafanów
Performance, aranżacje: Szantal Strzelińska
Wizualizacje: Gosia Kot

Nastał rok drewnianego węża. Według kalendarza księżycowego krajów Azji Środkowo-Wschodniej to pora Nowego Roku. Wąż jest szóstym zwierzęciem w 12-letnim cyklu zodiaku. Ostatni raz Rok Drewnianego Węża obchodzony był w 1965 roku. Z tej okazji chciałabym w pełnej krasie oddać się celebracji symbolu węża, który towarzyszy mi od ponad roku objawiając się pod postacią opowiadania Hiromi Kawałkami „Nadepnęłam na węża”. Analiza metaforycznej historii o dziewczynie, która nadepnęła na węża doprowadziła mnie do pojęcia symbolicznego węża „UWABAMI”, który w kulturze japońskiej stal się określeniem osoby, która nadużywa alkoholu. Pijański wąż uwabami jawi się tam jako demoniczny bożek pochłaniający hektolitry sake. Niszczycielska, nieopanowana siła ,mięsożerne i pijańskie stworzenie, symbol cyklu; życia i śmierci, mocna głowa to przewodnie cechy jadowitego stworzenia. Wiem czym jest walka z wężem, wiem, to jakby część ciebie była zdeterminowana przez twój gen i ktoś tam z oddali się dopycha- to ty.

Gdzie? Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Wydarzenie: 17:30 – „JA, HAMLET” | reż. Anna Wieczorek, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, 120 min

Opis: Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczorek
Scenografia: Katarzyna Leks
Muzyka: Magdalena Gorwa
Reżyseria świateł: Dorota Bator
Projekcje: Agata Konarska
Obsada: Wieczorek Anna, Mikołajczyk Aleksandra, Nowak Dorota, Ordak-Świątkiewicz Mariola- , Kręcisz Klaudia, Jakub Mieszała, Łukasz Bugowski, Chraboł Jan, Michalski Stanisław, Szymański Andrzej
Premiera: 21 września 2024

„Hamlet” to dramat – lustro. I do przejrzenia się w tym właśnie lustrze – twórcy spektaklu „Ja, Hamlet”, który opiera się na dramacie Szekspira, chcieliby zaprosić młodzież szkolną i licealną. Arcydramat mistrza ze Stratfordu zniknął jakiś czas temu z listy lektur obowiązkowych, niemniej jednak stanowi on niewyczerpane źródło motywów i kontekstów, niezwykle przydatnych w edukacji literackiej i kulturowej młodych ludzi. Uwspółcześnienie klasycznej opowieści, oraz przeniesienie jej na język teatru formy pozwoli na przybliżenie jej bohaterów młodemu odbiorcy do którego kierowany jest projekt.

Gdzie? Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 200:00 – „Elsewhere” | reż. Samuel Hof, O-Team, Stuttgart, Niemcy / [re]zydencje 2025, 60 min

Opis: Reżyseria i scenografia: Nina Malotta, Samuel Hof
Obiekty: Antje Töpfer, Nina Malotta
Muzyka: Christoph Mäcki Hamann
Oświetlenie i technika: Samuel Hof
Dramaturgia: Antonia Beermann
Produkcja: Lisa Ticar
Konstrukcja odkurzacza: Christoph Paper Blattmacher
Grafika: Markus Niessner
Prasa: Kathrin Stärk
Dokumentacja wideo: Josef Mayerhofer

Wczesnym rankiem ogromne śmieciarki przejeżdżają ulicami i połykają nasze odpady. Gdzie indziej,wypluwają je z powrotem. Gdzie indziej obowiązują zupełnie inne zasady, żyją inne istoty i dzieją się inne rzeczy. Gdzie indziej gąbki do sprzątania tańczą tango, czarownice warzą magiczny szlam w pojemnikach na śmieci, a góra plastiku kręci piruety. A góra plastiku kręci piruety. Gdzie indziej jest magiczne i kolorowe, ale też trochę brudne, śmierdzące i upiorne. Upiornie. Scena ożywa dzięki wszelkiego rodzaju małym i dużym śmieciowym stworzeniom oraz ciekawskiemu odkurzaczowi.Ten kolorowy teatr przedmiotów opowiada o innym ekscytującym wymiarze – bez słów, ale z dużą ilością muzyki.
W ELSEWHERE inspirujemy naszych odbiorców kreatywnością, anarchią i brudzeniem sobie rąk. My zapewniamy mały wgląd w możliwości recyklingu. Oferujemy przestrzeń do zabawy i rozrywki, ale także kontemplację i koncentrację. Kluczowi gracze na scenie to samojezdny odkurzacz, elektryczna szczoteczka do zębów jako magiczna różdżka. Elektryczna szczoteczka do zębów jako magiczna różdżka, kapryśny kosz na śmieci, ponadwymiarowa gąbka do naczyń, krnąbrny worek na śmieci i spora dawka recyklingu. Worek na śmieci i spora dawka magicznego szlamu. Ta skojarzeniowa podróż marzeń nieustannie kwestionuje niepisane zasady, a tym samym stanowi okazję do kolejnych dyskusji.

Gdzie? Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie:

  • 21:15 – Panel dyskusyjny | prowadzi Jędrzej Soliński

  • 22:00 – Torsten Lang | koncert [re]kreacje Muzyka_nowe brzmienia

Opis: Torsten Lang – muzyk, producent i artysta wizualny z upodobaniem do szeroko pojętego mroku – zarówno w swojej muzyce jak i filmowej obrazowości swoich projektów. Jako kompozytor i multi-instrumentalista w takich formacjach jak Asthma Choir, Newmaker, Shathp, Excessive Visage, oraz Grimény, Torsten łączy eksperymentalny rock z awangardowym popem i filmową estetyką. W swoich projektach solowych, Lang wyznacza sobie jeszcze dalsze granice. Jego muzyka przywodzi na myśl gorączkowe koszmary, jednocześnie mając w sobie coś figlarnego. Dramatyczna atmosfera i tekstury dźwiękowe często padają ofiarą jego podstępnych rąk. Torsten Lang jest współzałożycielem kolektywu Distilled & Bottled, w ramach którego zorganizował cztery muzyczne festiwale w drezdeńskich klubach. Ostatnie lata spędzone w Berlinie, Dreźnie i Nowym Jorku należą do jego najbardziej kreatywnego okresu.

4.05 (niedziela)

Gdzie? Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 17:00 – Czytanie performatywne [re]kreacje Muzyka_teatr i nowe brzmienia Anna Wieczorek „Kasandra. Wojny nie było”
Muzyka: AlphonsineKoh, Torsten Lang, WARP, Jarii van Gohl, Piotr Warszewski
Czytają: Klaudia Kręcisz, Aga Ejsmont, Jakub Mieszała

Opis: To opowieść dojrzałej kobiety – Aleksandry o swojej rodzinie i jej pozornym upadku. Pozornym, bo tak naprawdę nikt poza główną bohaterką dramatu nie upadła. Bo przecież, nie była patologiczna rodzina, bo przecież nie było tak źle. Aleksandra odnajduje się w swojej rodzinie historii mitologicznej Troi, której upadek – tak samo nieprzewidziany przez żadnego z jej mieszkańców, może zostać wprowadzony, ale mimo to nikt mu nie został zapobiegnięty. Troja do domu. Dom to rodzina… A rodzina…to wojna… Taka wojna, w której pozornie nikt nie ginie, w której pozornie nikt na nikogo nie napada, w której kaleczą się tylko miejsce… i małe ranki… na zawsze. Rodzina przedstawiona w dramacie, jest ,,najzwyczajniejsza” na świecie. Wszyscy dobrze to znamy. Spotkania przy stołach, rosołach, sałatkach jarzynowych. Urządzenie pochodzące z dobrego rozwiązania, ktoś musi wyjść na papierosa, a ktoś do kuchni na wodę na herbatkę ; ktoś trzeba obgadać, na kogoś trzeba się obrazić, ktoś musi mieć pojemność i dodatkową część sernika. Czy pomiędzy tym wszystkim znajduje się miejsce na miejscu? Szczerą przestrzeń?

Gdzie? Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 18:30 – Gala wręczenia Kryształowej PESTKI 2025; „Kiedy kończy się noc” | reż. Agata Elsner, Justyna Paluszyńska, Karolina Pawełska, Circus Ferus, 40 min

Opis: Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Agata Elsner, Justyna Paluszyńska, Karolina Pawełska
Choreografia i konsultacja reżyserska: Katarzyna Pastuszak
Kostiumy i scenografia: Justyna Paluszyńska
Dźwięk: Z legalnych źródeł
Opracowanie dźwięku: Grzegorz Raubo
Realizacja techniczna: Jacek Nowaczyk
Premiera: 21.06.2024, Teatr Ósmego Dnia, Poznań

Spektakl ruchowy o codzienności widzianej oczami osób doświadczających zaburzeń lękowych zrealizowany w ramach projektu O2ga sfinansowany ze środków budżetu Miasta POZNAŃ 2024. Wszyscy czasem czujemy lęk. Jednak niektórzy z nas czują go znacznie mocniej i częściej. Zaburzenia lękowe dotykają wielu z nas na co dzień. Dlatego powstał spektakl “Kiedy kończy się
noc”.

Gdzie? Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: 20:00 – Panel dyskusyjny | prowadzi Jędrzej Soliński

30.04-04.05

Gdzie? Jeleniogórskie Centrum Kultury, ul. Bankowa 28/30

Wydarzenie: Warsztaty – [re]interpretacje warsztaty krytyki
Prowadzą: Ryszard Grzywacz, Gabriela Stefanowicz

Źródło: Festival Pestka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt