Ciekawostki na temat wiewiórek

Dziś – 21 stycznia – obchodzimy Dzień Wiewiórki. Te  osobniki są niezwykle inteligentnymi zwierzętami. Oto kilka faktów na temat wiewiórek.

Występujące na terenie całej Polski wiewiórki pospolite należą do rzędu gryzoni, rodziny wiewiórkowatych. Ich masa ciała waha się pomiędzy 300 a 400 g. W naszym kraju możemy spotkać wiewiórki w dwóch barwach: rudej – występującej na nizinach oraz czarnej – spotykanej głownie na terenach górskich.

Jak informuje Roman Rąpała z Karkonoskiego Parku Narodowego:

Wiewiórki charakteryzują się głównie swoją zwinnością i sprytem. Potrafią bardzo szybko uciekać przed ewentualnym drapieżnikiem, fantastycznie wspinają się po drzewach i skaczą na odległość kilku metrów z drzewa na drzewo, co daje im przewagę.

Do podstawowego pokarmu wiewiórek należą nasiona drzew takich jak: leszczyna, orzech włoski, świerk, modrzew, sosna. Odżywiają się również owocami, grzybami, pąkami, kwiatostanami i młodymi pękami drzew. Oprócz tego żywią się bezkręgowcami, pisklętami i ptasimi jajami.

Wiewiórka jest przede wszystkim gatunkiem związanym z zadrzewieniami, z lasami. Miejscem, gdzie możemy spotkać nieco większą ilość tych gryzoni są parki miejskie. W lasach występują w mniejszym zagęszczeniu, ale trzymają się stref ekotonów, urozmaiconych siedlisk lasów liściastych mieszanych z bogatym podszytem. Tam na pewno znajdą dużo pokarmu. 

Niektórzy sympatycy tych zwinnych gryzoni dokarmiają je, zwłaszcza w parkach miejskich. Pytanie tylko czy powinniśmy to robić?

Jestem zdania, że zwierzęta dzikie powinny radzić sobie same, ponieważ tak zostały stworzone – potrafią zdobywać pokarm, potrafią go magazynować i gromadzić, wiedzą, gdzie znajdują się bogate siedliska nawet w tych najbardziej kryzysowych sytuacjach, kiedy występuje większy mróz. Dokarmianie jest takim elementem, które przyzwyczaja zwierzęta do innych zachowań niż w naturze. Nauczone tego łatwego zdobywania pokarmu trudniej radzą sobie w momentach krytycznych – tłumaczy Roman Rąpała

Wiewiórki mieszkają w dziuplach, gniazdach lub budkach lęgowych. Gniazda budują same na wysokich partiach drzew z materiałów takich jak patyki, trawy i mchy. Wiewiórki pospolite objęte są częściową ochroną gatunkową.

Pamiętaj, że zwierzęta te mogą przenosić choroby, dlatego lepiej powstrzymać się od bezpośredniego kontaktu z nimi.

Źródło: encyklopedialesna.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *