Rozpoczyna się sezon grzewczy

Rozpoczyna się sezon grzewczy, należy więc zastanowić się jak odpowiednio przygotować się do tego okresu oraz na co należy zwrócić uwagę podczas palenia w piecach. Na te pytania odpowiedział nam oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, kpt. Krzysztof Zakrzewski.

– Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Już od jakiegoś czasu zauważyliśmy zwiększającą się liczbę wyjazdów naszych ratowników do pożarów przewodów kominowych. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nasz przewód kominowy był czysty, drożny i był czyszczony w wymaganych okresach. Ważne, by był poddawany kontroli przez kominiarzy lub osoby wykwalifikowane w tym temacie. Jeżeli jest to piec stałopalny, to przewód kominowy należy czyścić co najmniej 4 razy do roku. Należy też zwrócić uwagę, aby przewody wentylacyjne w pomieszczeniach budynków były drożne. Czasami spotykamy się z sytuacją, że kratki wentylacyjne w łazienkach czy pomieszczeniach, w których są piece gazowe lub stałopalne, są po prostu zakręcone czy zaklejone. Rozumiemy, że wszyscy starają się w jakiś sposób ograniczyć emisję ciepła z budynku, ale jeżeli zachodzi proces spalania, to ważne jest dostarczanie świeżego powietrza do atmosfery.

Jakie są obecnie dostępne źródła ogrzewania?

– Te systemy, które użytkujemy są to piece stałopalne, czyli piece na drzewo i węgiel, piece na pellet lub piece na ekogroszek z podajnikami. Od jakiegoś czasu spotykamy się także z ogrzewaniem elektrycznym. Są to grzejniki, wymienniki różnego rodzaju zasilane przez energię elektryczną. Mamy też piece gazowe. Tutaj należy zwrócić się do firmy, która nam montuje lub serwisuje piec lub do producenta. W instrukcji obsługi będzie napisane w jaki sposób prowadzić kontrole i prace serwisowe na danym urządzeniu grzewczym.

Jak zapobiegać nawarstwianiu się sadzy w kominach?

– Warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakim materiałem palimy w piecach. Jeżeli jest to drzewo to nie może być ono mokre, ponieważ będzie się odkładało w przewodzie kominowym i będzie zalegała sadza. Ta sadza lubi się zapalić w przewodzie kominowym, jeżeli nie jest czyszczona. Nie dopuszczajmy do sytuacji, że będziemy palili byle czym, jak np. plastikowymi butelkami, workami czy wytwarzanymi w domu śmieciami.

Wobec tego, jakimi materiałami można palić w piecach?

-Wszystkimi, które są legalnie w sprzedaży, czyli drewnem, węglem, gazem, olejami opałowymi. Nie polecamy palenia żadnymi plastikami, gumą czy innymi odpadami.

Czy w naszym regionie często zdarza się, by społeczność nie stosowała się do właściwych zasad palenia w piecach?

Mnie osobiście nie zdarzyło się przez te kilkanaście lat służby, żeby ktoś palił śmieciami. Natomiast obserwując to, co nas otacza i  to jak powietrze wygląda szczególnie rano, można wnioskować, że nie wszyscy stosują się do tego czym i w jaki sposób palą.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez mieszkańców, które prowadzą do incydentów, związane z paleniem w piecach?

-Jest to słaba kondycja pieców. Po prostu niektóre urządzenia są już stare. Nie są prowadzone prace serwisowe. Przewody łączące piec z przewodem kominowym to czasami rury przerdzewiałe i nieszczelne. W przypadku pieców kaflowych ich szczelność również nie jest wystarczająca, aby ciąg powietrza wyciągał produkt spalania.

Jakie porady może Pan przekazać mieszkańcom w celu zminimalizowania ryzyka pożarów związanych z ogrzewaniem?

Przede wszystkim należy dbać o to, by nasze piece lub urządzenia grzewcze były w jak najlepszej formie. Jeżeli są jakieś podejrzenia, że urządzenie może być wadliwe bądź uszkodzone, trzeba wezwać odpowiednie instytucje, które w jakiś sposób to zweryfikują. I taką zachętą na koniec byłoby zwrócenie uwagi ludzi, aby wyposażyć się w tzw. czujkę tlenku węgla. Jest to niedrogie urządzenie, które może uratować nasze życie i mienie. Z chwilą, gdy dojdzie do zadymienia i emisji dwutlenku węgla na zewnątrz, urządzenie ostrzeże nas przed zagrożeniem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *