Uliczna sztuka, czy zwykłe bohomazy? Wyraz artystyczny, czy chuligański wybryk? Rodzaj ozdoby, czy przykład niszczenia mienia publicznego?
Graffiti – sztuka uliczna
Graffiti to forma sztuki ulicznej, która polega na tworzeniu rysunków, napisów lub innych dzieł artystycznych na ścianach, murach, budynkach, czy innych powierzchniach publicznych. Graffiti jest często wykonywane przy użyciu sprayów, markerów lub farb, a jego głównym celem jest wyrażanie artystycznych lub społecznych przekonań, komentowanie otaczającej rzeczywistości lub po prostu ozdabianie przestrzeni miejskiej.
Historia graffiti
Graffiti ma długą historię, sięgającą czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, gdzie malowano ściany grobowców, budynków i innych struktur. Współczesne graffiti wywodzi się głównie z lat 60. XX wieku i narodziło się w Stanach Zjednoczonych. Do popularyzacji tej formy sztuki na całym świecie przyczynili się takie sławy jak: Banksy, Jean-Michel Basquiat, czy Keith Haring.
Graffiti to nie nowości w regionie, tym razem kolejne pojawiło się w Gryfowie Śląskim.
Po niespełna roku od zakończenia remontu przejście podziemne gryfowskiego dworca „przyozdobiły” graffiti. Sporych rozmiarów obrazy pojawiły się na niedawno oczyszczonych ścianach.
Czy to uliczna sztuka, czy zwykłe bohomazy? Wyraz artystyczny, czy chuligański wybryk? Rodzaj ozdoby, czy po prostu przykład niszczenia mienia publicznego?
Źródło inf. lwówecki.info